Fototeka Filmoteki Narodowej

9 grudnia odbyła się konferencja prasowa poświęcona wirtualnemu albumowi historii filmu polskiego – Fototece Filmoteki Narodowej. Organizatorzy spotkania podsumowali ponad roczny okres działania Fototeki i opowiedzieli o jej rozwoju. Gościem spotkania była aktorka Irena Karel.

 

Na czwartkowym spotkaniu w siedzibie Filmoteki Narodowej zaprezentowano zwiastun filmowy promujący Fototekę, a dyrektor FN Tadeusz Kowalski zapowiedział, iż wkrótce instytucja ta zaprezentuje przedstawiający repozytorium cyfrowe film, którego autorem będzie Piotr Dumała.

 

Fototeka prezentuje zbiory fotograficzne Filmoteki Narodowej z lat 1908 – 1989. Warto wspomnieć, że po pięciu miesiącach od uruchomienia serwisu Fototeka otrzymała nominację do Nagrody PISF w kategorii „Portal internetowy”. Założony w listopadzie 2009 roku serwis został rozbudowany i zmodernizowany w roku 2010 dzięki współfinansowaniu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

 

Fototeka prezentuje obecnie ponad 67 tysięcy fotosów, w tym unikalne zdjęcia studyjne polskich twórców filmowych i aktorów, często pochodzące z kolekcji cenionych fotografów. Na prezentację fotosów z filmów wyraziły zgodę studia filmowe, dysponujące autorskimi prawami majątkowymi: „Kadr”, „Oko”, „Perspektywa”, „Tor”, „Zebra” i „Studio Miniatur Filmowych”. Zdjęcia, które znalazły się w Fototece to często jedyna zachowana dokumentacja scen, które np. nie trafiły do filmu. Znajdziemy tu także zdjęcia próbne, fotosy z planu pokazujące pracę członków ekipy -m.in. scenografów i charakteryzatorów. Twórcy serwisu poszukują także nieznanych osób, prezentowanych na fotosach (sekcja „Czy poznajesz?”), jak również autorów tych zdjęć. Liczba fotografii w serwisie powiększa się m.in. dzięki digitalizacji obrazów utrwalonych na negatywach, diapozytywach i odbitkach pozytywowych. Serwis daje możliwość poznania atmosfery pracy ekip filmowych, ewolucji techniki filmowej, obyczajowości, mody i miejsc, których już nie ma.

 

O projekcie serwisu i o zmianach, jakich ostatnio w nim dokonano opowiedział na spotkaniu kierownik Zespołu Cyfryzacji Zbiorów Ikonograficznych i Informacji Internetowej Grzegorz Balski. Na specjalnej prezentacji goście spotkania poznali najnowsze udogodnienia, poprawiające funkcjonalność strony. Przedstawiono także sekcje wprowadzone przez twórców serwisu – m.in. kalendarium przypominające o ważnych rocznicach filmowych.

 

O archiwalnych zdjęciach i o tym, jak dotarła do stron Fototeki opowiedziała Irena Karel. – Możecie mi państwo wierzyć lub nie, ale ja nie mam w domu żadnych zdjęć, nie chciałam zbierać, nie widziałam w tym wielkiej przyjemności. Tak się boleśnie o tym przekonałam, kiedy zgłosił się do mnie młody operator, który chciał zrobić film o moim mężu Zygmuncie Samosiuku. Chciał zrobić film o swoim mistrzu. Mnie nagle coś tu w sercu zakuło: boże, ja nie mam żadnych zdjęć w domu! Wtedy dowiedziałam się o istnieniu Fototeki. Operator się tutaj zgłosił i powiedział mi potem, skąd ma zdjęcia z mojego życia, z tego kawałka wspaniałego. Dzięki temu ten film powstanie, zrobi ktoś młody, komu się nagle przypomniało, że istniał taki człowiek jak Zygmunt Samosiuk. Powstanie film, na który, przyznam szczerze, ja bardzo czekałam. Bo Samosiuk to był wspaniały facet i nikt takiego filmu nie zrobił. A dzięki Fototece film będzie bogatszy – mówiła aktorka.Warto wspomnieć, że wspomniany przez Irenę Karel film o Zygmuncie Samosiuku pt. „Zyga” realizuje Adam Lewandowski.


W 2010 Filmoteka Narodowa jako trzecia polska instytucja dołączyła do projektu European Film Gateway, za pośrednictwem którego będzie prezentować zbiory w portalu europejskiej kultury – Europeana.eu. Fototeka obecna jest również obecna na portalach społecznościowych, m.in. na Twitterze.

 

Fototeka.fn.org.pl jest źródłem fotosów dla wydawnictw prasowych, książkowych, multimedialnych, także dla producentów filmowych instytucji, osób prywatnych. Jednym z celów serwisu jest również edukacja i upowszechnianie kultury filmowej.

 

10.12.2010