Hommage à Kieślowski 2014

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej Sokołowsko Festiwal Filmowy Hommage à Kieślowski odbędzie się w dniach 5-7 września na Dolnym Śląsku. Motywem przewodnim 4. edycji imprezy jest „Świat zmontowany”, a pretekstem do dyskusji będzie film Krzysztofa Kieślowskiego „Amator”.

Pokaz filmu „Amator” po rekonstrukcji cyfrowej

Film „Amator” zostanie pokazany w zrekonstruowanej wersji cyfrowej w 35-lecie jego premiery. Przed pokazem dziennikarz oraz biograf Krzysztofa Kieślowskiego wygłosi wykład o języku filmowym, znaczeniu montażu i prawdzie ekranowej „Czy świat zmontowany jest wiarygodny?”, który będzie wprowadzeniem do tegorocznej edycji. Drugiego dnia festiwalu zaprezentowana zostanie wystawa zdjęć i pamiątek z planu zdjęciowego „Amatora” oraz jego premiery w Chybiu. Na niedzielę (7 września) zaplanowano spotkanie z twórcami filmu „Amator”. Gościem specjalnym festiwalu będzie odtwórca głównej roli w filmie Jerzy Stuhr, który spotka się z publicznością trzykrotnie.

10 bloków tematycznych

Program festiwalu podzielony jest na dziesięć bloków tematycznych. Widzowie będą mogli zobaczyć polskie i zagraniczne filmy fabularne oraz dokumentalne. Nie zabraknie filmów Krzysztofa Kieślowskiego. Poza wspomnianym wcześniej filmem „Amator” z 1979 roku pokazany zostanie dokument reżysera z 1980 roku „Gadające głowy”. W bloku „Amator: Suplement” pokazane zostaną natomiast filmy Krzysztofa Wierzbickiego „Kieślowski i jego Amator”, „Nietutejsza” Franciszka Dzidy i Jana Dzidy oraz „Franciszek Dzida: Moment Olśnienia” Wojciecha Szwieca poświęcony stricte filmowi Krzysztofa Kieślowskiego.

Filmy ze wsparciem PISF w programie festiwalu

W poszczególnych blokach filmowych znalazły się filmy, których powstanie było współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Publiczność w Sokołowsku będzie mogła zobaczyć m.in. „Hanoi-Warszawa” Katarzyny Klimkiewicz, „Wyspa” Katarzyny Klimkiewicz i Domingi Sotomayor, „Jak to się robi” oraz „Ojciec i syn w podróży” Marcela Łozińskiego i film „Przywódcy” Pawła Ferdka.

Młode polskie kino

Na szczególną uwagę zasługuje blok poświęcony etiudom szkolnym i pierwszym filmom. Obrazy zostały wyprodukowane m.in. przez Gdyńską Szkołę Filmową, Wydział Radia i Telewizji im. K. Kieślowskiego Uniwersytetu Śląskiego oraz Studio Munka. Pośród 10 propozycji tej sekcji znalazły się nagradzane na licznych festiwalach w kraju i za granicą filmy „Mazurek” Julii Kolberger czy „Matka” Łukasza Ostalskiego.

Goście festiwalu

Swoją obecność na festiwalu zapowiedzieli twórcy filmowi oraz dziennikarze. Do Sokołowska przyjadą m.in. Katarzyna Klimkiewicz, Natalia Koryncka-Gruz, Marcel Łoziński, Łukasz Ostalski czy Greg Zgliński.

Panel „Drugie życie filmu”

W sobotę 6 września odbędzie się panel dyskusyjny dla widzów z udziałem m.in. Jacka Petryckiego, Michała Żarneckiego, Krzysztofa Knittla, Rafała Waltenbergera, Krzysztofa Zanussiego, Ireny Strzałkowskiej i Grzegorza Molewskiego z Cyfrowego Repozytorium Filmowego. Tematem panelu jest znaczenie i proces twórczy rekonstrukcji.

Imprezy towarzyszące

W ramach festiwalu, w siedzibie Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu, zostanie wystawiony spektakl „Opowieści plemienne” w reż. Macieja Podstawnego, inspirowany „Dekalogiem II” i „Dekalogiem VIII”. Natomiast w namiocie festiwalowym publiczność będzie mogła odpowiedzieć na pytania projektu W.A.Y., który ma zaowocować stworzeniem w Sokołowsku archiwum „Gadających głów” – wypowiedzi ludzi z całego świata. Podczas festiwalu odbędzie się także finał projektu „Produkcja międzypokoleniowa”, półrocznych warsztatów filmowych organizowanych przez Fundację In Situ dla młodych ludzi z Dolnego Śląska.

 

Więcej informacji: www.hommageakieslowski.pl

 

Na podstawie materiałów organizatora

08.08.2014