„Hura, wciąż żyjemy!” z nagrodą na Slamdance

Film „Hura, wciąż żyjemy!” w reżyserii Agnieszki Polskiej otrzymał nagrodę AGBO Fellowship na festiwalu Slamdance w USA. Dedykowana jest utalentowanym twórcom, którzy właśnie ukończyli swój pierwszy film. Obraz jest współfinansowany przez PISF.

Film był premierowo pokazywany na 20. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Nowe Horyzonty. Przedstawia artystyczną komunę, która pracuje nad filmem o Róży Luksemburg, ale podczas przygotowań do produkcji znika tajemniczy Reżyser. Bohaterowie z jednej strony są nim zafascynowani, z drugiej życzą mu jak najgorzej. Gdzie się podział i kim jest człowiek, który tak mocno wpływa na życie kolektywu? Dynamika relacji między ludźmi żyjącymi w artystycznej i emocjonalnej symbiozie okazuje się wybuchowa i toksyczna. Inspiracją dla filmu była grupa artystyczna, której przywodził  Rainer Werner Fassbinder.

W filmie wystąpili m.in. Piotr Polak, Sonia Roszczuk, Marta Ojrzyńska, Arkadiusz Brykalski, Jacek Beler, Joanna Drozda, Marcin Czarnik, Bartosz Bielenia, Małgorzata Hajewska i Andrzej Konopka. Autorką scenariusza i reżyserką jest Agnieszka Polska. Za zdjęcia odpowiada Michał Dymek, za scenografię Tomasz Kowalski, za montaż Beata Walentowska, za dźwięk Igor Kłaczyński, za kostiumy Agnieszka Klepacka i Maciej Chorąży, a za charakteryzację Aleksandra Dutkiewicz i Kacper Raczkowski. Producentką jest Anna Gawlita, a kierownikiem produkcji Dariusz Dużyński. Film wyprodukowała Kijora Film sp. z o.o w koprodukcji z Agnieszką Polską, Beatą Walentowską, Tomaszem Wolskim i Dariuszem Dużyńskim.

Sylwetka reżyserki

Agnieszka Polska jest artystką wizualną, która używa mediów generowanych komputerowo i tradycyjnego kina do refleksji na temat jednostki i jej społecznej odpowiedzialności. Prezentowała swoje prace w takich miejscach jak m.in.: New Museum i MoMA w Nowym Yorku, Centre Pompidou i Palais de Tokyo w Paryżu, Tate Modern w Londynie, Hirshhorn Museum w Waszyngtonie i Hamburger Bahnhof w Berlinie.

Uczestniczyła również w 57. Biennale w Wenecji, 11. Gwangju Biennale, 19. Biennale w Sydney i 13. Biennale w Stambule. Zwyciężczyni Nagrody Filmowej przyznawanej przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. W 2017 roku otrzymała prestiżową nagrodę Preis der Nationalgalerie ufundowaną przez berliński Hamburger Bahnhof, gdzie w następnym roku wystawiła wielokanałową instalację video zatytułowaną „The Demon’s Brain”.

26.02.2021