„Infinite Storm” Małgorzaty Szumowskiej z premierą w kinach w USA

25 marca do kin w Stanach Zjednoczonych trafił „Infinite Storm”, najnowsza produkcja zrealizowana przez Małgorzatę Szumowską i Michała Englerta. W filmie główną rolę zagrała dwukrotnie nominowana do Oscara Naomi Watts. Jednym z producentów obrazu, który został dofinansowany przez PISF, jest Studio Produkcyjne ORKA. Film w polskich kinach pojawi się 27 maja br.

Doświadczona górska przewodniczka Pam Bales tuż przed niezwykle groźną, śnieżną burzą spotyka wysoko w górach tajemniczego mężczyznę. Człowiek jest wyczerpany, na dodatek zupełnie nieprzygotowany na wyprawę w tak niebezpieczne miejsce. Ta mrożąca krew w żyłach historia wydarzyła się na jednym z najwyższych szczytów w USA – Górze Waszyngtona w Apallachach. Prawdziwe wydarzenia stały się inspiracją do powstania filmu, który kręcony był w górach na Słowenii, a dodatkowe zdjęcia realizowano także w Polsce.

– To nie do końca jest film o wspinaczce. To nie jest film tylko o górach. To film o nadziei i cierpieniu, ale i o druzgocącej stracie. „Infinite Storm” ma bardzo mocny wymiar ogólnoludzki – mówi polska producentka filmu Radosława Bardes. Z kolei Magdalena Zimecka, producentka i szefowa Studia ORKA dodaje, że „trudne warunki górskie na zdjęciach oraz obraz walki z żywiołem to także olbrzymia ilość efektów specjalnych, ale zrobionych tak, aby technologia była niezauważalna.”

Obsada i ekipa filmu

W filmie obok odtwórczyni głównej roli Naomi Watts zagrali m.in. Billy Howle, Denis O’Hare i Parker Sawyers. Autorem scenariusza zainspirowanego prawdziwą historią  jest Joshua Rollins. Wśród producentów obrazu znaleźli się m.in. Naomi Watts (Jam Tart Films), Trudie Styler (Maven Screen Media), Dominika Kulczyk (dFlights) oraz Magdalena Zimecka, Radosława Bardes i Jacek Kulczycki (Studio Produkcyjne ORKA).

Polacy stanowili także trzon ekipy realizacyjnej „Infinite Storm”: za pion zdjęciowy odpowiadał Michał Englert, za dźwięk – Marcin Jachyra, kostiumy – Katarzyna Lewińska, efekty specjalne na planie – Marek Subocz, dublerzy i kaskaderzy – Tomasz Krzemieniecki. Po polskiej stronie była też cała postprodukcja – czyli montażyści: Agata Cierniak i Jarosław Kamiński, a także efekty specjalne – Szymon Kania.

To pierwszy od kilku lat polski film, który trafia do tak szerokiej dystrybucji w Stanach Zjednoczonych. Jego rozpowszechnianiem zajmuje się działająca od 2014 roku firma Bleeker Street. Z kolei za dystrybucję międzynarodową odpowiada Sony Pictures International.

23.03.2022