„IO” docenione przez krytyków w USA i Francji

Współfinansowany przez PISF film Jerzego Skolimowskiego „IO” został doceniony przez Koło Krytyków Filmowych z Nowego Jorku (nagroda za najlepszy film międzynarodowy) i Stowarzyszenie Krytyków Filmowych z Los Angeles (nagroda za najlepszy film nieanglojęzyczny oraz za najlepsze zdjęcia autorstwa Michała Dymka). Polski kandydat do Oscara znalazł się również w gronie pięciu najlepszych filmów międzynarodowych amerykańskiej organizacji National Board of Review, a francuskie Cahiers du Cinema umieściło go na czwartym miejscu analogicznej listy. Dziennikarz „The New York Times” poszedł o krok dalej – uznał polsko-włoskie „IO” za najlepszy film, który został zaprezentowany światowej publiczności w 2022 roku.

Film „IO” (ang. tytuł „EO”) miał swoją światową premierę w Cannes, gdzie otrzymał Nagrodę Jury. Później był prezentowany w konkursach głównych festiwali w Toronto oraz Gdyni, a także otwierał Nowe Horyzonty we Wrocławiu. Ostatnio został wyróżniony nagrodą Ribera del Duero dla najlepszego reżysera podczas Festiwalu Filmowego w hiszpańskim Valladolid, a także zdobył Arab Critics’ Award dla Najlepszego Filmu Europejskiego.

Reżyser filmu Jerzy Skolimowski został za swój film wyróżniony również przez grono studentów z 25 krajów, którzy zadecydowali o przyznaniu mu Europejskiej Uniwersyteckiej Nagrody Filmowej (EUFA).

W uzasadnieniu ich werdyktu przeczytać można, że „oczami osła Jerzy Skolimowski przedstawia postludzką podróż przez absurd ludzkiego okrucieństwa i jego relacji z naturą. Film prezentuje mistrzostwo języka filmowego jako środka wyrazu, przedstawia splot euforycznych i traumatycznych doświadczeń, uderza paletą kolorów, zniechęcającym dźwiękiem i niemal brutalistycznym podejściem do montażu. Przemierzając Europę bez granic, EO wyrusza w ulotną podróż, która wypełniona jest magicznym realizmem i alegoriami. Zachwycając publiczność, film pozwala doświadczyć metamorfozy i transcendencji”.

Muzyka

Polsko-włoska koprodukcja doceniana jest również za muzykę. Jej autor, Paweł Mykietyn, otrzymał za nią dwie nagrody: Cannes Soundtrack Award oraz Europejską Nagrodę Filmową.

Ostatnio muzykę do „IO” nominowano również do 13. Hollywood Music in Media Awards (HMMA) w kategorii niezależnych filmów nieanglojęzycznych.

Fabuła i twórcy filmu

„IO” jest historią osiołka, opowiedzianą – na tyle, na ile to możliwe – z jego perspektywy. Zwierzę przekazywane jest z rąk do rąk, trafia w różne światy, przeżywa wielkie zmiany, nie mówi jednak, jak to zwierzę, nic. Widz ma jednak wyjątkową szansę popatrzeć na świat jego oczyma. Jak przekonuje Jerzy Skolimowski, film jest alegorią, humanistycznym apelem i formą oczyszczenia.

Współautorką scenariusza filmu, którego tytuł jest powieleniem dźwięku, jaki wydają osły, jest – obok Jerzego Skolimowskiego – Ewa Piaskowska. Autorami zdjęć są: Michał Dymek, Michał Englert i Paweł Edelman, kierownikiem produkcji jest Tomasz Morawski, a za montaż odpowiedzialna jest Agnieszka Glińska.

W obsadzie filmu znaleźli się m.in. Lorenzo Zurzolo, Sandra Drzymalska, Mateusz Kościukiewicz i Tomasz Organek.

05.12.2022