„IO” i dwa dokumenty z szansą na Europejskie Nagrody Filmowe

Współfinansowany przez PISF film „IO” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego znalazł się wśród 30 tytułów kandydujących do Europejskich Nagród Filmowych. To kolejne już wyróżnienie po tym, jak obraz otrzymał Nagrodę Jury na tegorocznym Festiwalu w Cannes. Z kolei w gronie 15 dokumentów znalazły się: Anioły z Sindżaru” Hanny Polak i „Film balkonowy” Pawła Łozińskiego.

Polski kandydat o nominacje będzie rywalizować z takimi produkcjami jak: „Alcarras” Carli Simon, „Belfast” Kennetha Branagha, „Close” Lukasa Dhonta, „Godland” Hlynura Pálmasona, „Holy Spider” Ali Abbasiego, „Matki równoległe” Pedro Almodovara, „Tori i Lokita” braci Dardenne czy „W trójkącie” Rubena Ostlunda.

Europejska Akademia Filmowa postanowiła – podobnie jak w poprzednich latach – ogłosić selekcję filmów fabularnych kandydujących do Europejskich Nagród Filmowych w dwóch częściach. Do podanych 18 sierpnia 30 tytułów, we wrześniu dołączyło 10-15 kolejnych. Aby znaleźć się w tym gronie filmy musiały mieć swój pierwszy oficjalny pokaz między 1 czerwca 2021 a 31 maja 2022 oraz posiadać europejskiego reżysera. O tym, kto otrzyma statuetki zdecydują członkowie Europejskiej Akademii Filmowej, a ich werdykt zostanie ogłoszony 10 grudnia br. na gali w Rejkiawiku. 

„IO”

Ta polsko-włoska koprodukcja to historia prostego osiołka, w coraz bardziej zawiłej rzeczywistości. Przekazywane z rąk do rąk zwierzę spotyka na swej drodze zarówno ludzi dobrych, jak i złych. Historia jest filmową alegorią, a tytuł filmu nawiązuje do dźwięku, jaki wydają osły.

Współautorką scenariusza, obok Jerzego Skolimowskiego, jest Ewa Piaskowska. Autorami zdjęć są: Michał Dymek, Michał Englert i Paweł Edelman, kierownikiem produkcji Tomasz Morawski, a za montaż odpowiedzialna jest Agnieszka Glińska. W obsadzie filmu znaleźli się m.in. Lorenzo Zurzolo, Sandra Drzymalska, Mateusz Kościukiewicz i Tomasz Organek.

„Film balkonowy”

Światowa premiera „Filmu balkonowego” odbyła się w 2021 roku w Locarno, gdzie zdobył on prestiżową nagrodę Grand Prix Semaine de la critique/Prix SRG SSR. Polska premiera obrazu miała miejsce na Millennium Docs Against Gravity (wyróżnienie i nagroda publiczności). Dokument był również prezentowany m.in. w sekcji konkursowej festiwalu DOK Leipzig, a także na festiwalach w Luksemburgu, Czechach, Australii czy Gruzji. Tylko w 2022 roku wyróżniono go na festiwalach w Biarritz, Trieście, Brazylii, Zagrzebiu czy Nowej Zelandii. Reżyserem, autorem scenariusza i zdjęć do „Filmu balkonowego” jest Paweł Łoziński, który wspólnie z Piasek&Wójcik odpowiada za jego montaż, a z Franciszkiem Kozłowskim za dźwięk. Muzykę stworzył Jan Duszyński, a producentami obrazu są Paweł Łoziński i Agnieszka Mankiewicz. Kierownikiem produkcji jest Zofia Kujawska.

W opisie jego fabuły czytamy: Czy każdy może być bohaterem filmu? Czy świat da się zamknąć w jednym kadrze? Reżyser Paweł Łoziński przygląda się ludziom ze swojego balkonu. Przechodzą uśmiechnięci, smutni, zamyśleni, zagapieni w telefony, młodzi i starzy. Mieszkańcy dzielnicy, albo przypadkowi goście, zwyczajni przechodnie. Autor zaczepia, zadaje pytania, rozmawia o tym jak radzą sobie z życiem. Stojąc tam z kamerą przez ponad dwa lata stworzył miejsce dialogu, świecki konfesjonał, przy którym każdy może się zatrzymać i opowiedzieć o sobie innym ludziom. Bohaterowie niosą w sobie zagadki i tajemnice, nie dają się łatwo zaszufladkować. Każda ludzka historia jest wyjątkowa, a życie jest nie do wymyślenia. „Film balkonowy” to radykalny powrót do początków kina, kiedy człowiek przychodził do kamery. Może wystarczy zatrzymać się na dłużej, żeby zobaczyć więcej.

„Anioły z Sindżaru”

Film nominowanej do Oscara i Emmy Hanny Polak to przejmujące wołanie o sprawiedliwość. Demaskacja straszliwej zbrodni przeciwko ludzkości: to horror zapomnianego ludobójstwa i ludzi, którym odmawia się wszelkich praw, ale także świadectwo ich siły i odwagi. Film otrzymał dwie kolejne nagrody podczas festiwalu Millennium Docs Against Gravity – wyróżnienie w Konkursie Polskim i Grand Prix Dolnego Śląska, a także znalazł się w sekcji Special Presentations kanadyjskiego Hot Docs.

Bohaterami dokumentu „Anioły z Sindżaru” są Hanifa i Saeed, którzy przeżyli piekło, które ISIS zgotował Jezydom, mniejszości religijnej i etnicznej zamieszkującej rejon Sindżar w północnym Iraku. Ciężko ranny Saeed wyczołguje się z masowego grobu, zanim bojownicy ISIS zdążą pogrzebać ofiary masakry – wśród nich większość jego bliskich. Hanifie udaje się uniknąć porwania, ale jej pięć młodszych sióstr zostaje zniewolonych przez Państwo Islamskie. Aby dotrzymać obietnicy danej umierającemu ojcu, Hanifa podejmuje się heroicznej, śmiertelnie niebezpiecznej misji, której celem jest odnalezienie sióstr i sprowadzenie ich do domu.

19.08.2022