"Jak być kochaną" po cyfrowej rekonstrukcji

24 marca 2014 w warszawskim kinie Kultura odbyła się premiera, zrekonstruowanego cyfrowo w ramach projektu KinoRP, filmu Wojciecha Jerzego Hasa „Jak być kochaną”. Rekonstrukcja filmu była współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

„Jak być kochaną”

Główna bohaterka Felicja (Barbara Krafftówna) leci samolotem do Paryża. Podczas podróży w myślach wraca wspomnieniami do wojennego Krakowa. Ukrywa tam poszukiwanego przez gestapo aktora Wiktora Rawicza (Zbigniew Cybulski). Film pokazuje historię ich związku i walkę o to, jak być kochaną. -„Jak być kochaną” nie jest filmem o okupacji, jest to jednak film przeciw wojnie, bo chce podkreślić jej zbrodniczość wobec losu ludzkiego – mówił o filmie reżyser Wojciech Jerzy Has.

Aktorki obecne na premierze

Prowadzący spotkanie Ryszard Jaźwiński podkreślał, że od pierwszej premiery minęło tak dużo czasu, że większości ekipy nie udało się już zaprosić na spotkanie. W kinie Kultura obecne były odtwórczyni głównej roli Barbara Krafftówna i żona reżysera Jadwiga Has, która w filmie zagrała stewardessę.

Wspomnienia z pracy na planie

– Wszystko pamiętam i tę chwilę też będę pamiętać – mówiła wzruszona Barbara Krafftówna. – Granica między tragedią a komedią jest niewidoczna, jako aktor na pewno warto spróbować sił w obu rolach. – Ja pamiętam, że ty byłaś Felicją cały czas, nie musiałaś niczego grać i to było bardzo wzruszające jak mogłam ci się przypatrywać – opowiadała Jadwiga Has.

 

Obie panie chwaliły atmosferę pracy na planie filmu. – Wojtek robił ten film z przyjemnością. Traktował go jako odtrutkę po nieudanym według niego „Złocie” – mówiła Jadwiga Has. – Pracę nad „Jak być kochaną” można porównać do medytacji. Wszystko było przeanalizowane i doskonale przegotowane, bo nie było możliwości późniejszych zmian, wszyscy oszczędzaliśmy też taśmę filmową – mówiła Barbara Krafftówna.

Nagrody w San Francisco

– Pamiętam, że to był pierwszy sukces kinowy filmu w reżyserii Wojtka. (…) Film został wysłany do Cannes, gdzie nagrody niestety nie otrzymał, ale na festiwalu w San Francisco otrzymał nagrody za role aktorskie, za scenariusz i Grand Prix. Nie było tam nawet nikogo kto mógłby odebrać nagrody, bo nikt się tego nie spodziewał – opowiadała Jadwiga Has.

Projekt KinoRP

Film „Jak być kochaną” został zrekonstruowany cyfrowo w ramach projektu KinoRP zainicjowanego w 2008 roku przez firmę KPD i koordynowany przez Cyfrowe Repozytorium Filmowe, którego partnerami są Studio Filmowe Kadr, Studio Filmowe Tor, Studio Filmowe Zebra, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Wytwórnia Filmów Oświatowych, Studio Filmów Rysunkowych, Studio Miniatur Filmowych, Chimney, Yakumama Film, Studio Filmowe TPS, Studio Produkcyjne Orka, Fixafilm, DI Factory, reKINO, Soundplace, Strefa Dźwięku, ProSound Studio, Studio Dźwiękowe Skłodowski, BTI Studio. Projekt KinoRP został objęty honorowym patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdana Zdrojewskiego.

Rekonstrukcja ze wsparciem PISF

Za cyfrową rekonstrukcję obrazu odpowiada Fixafilm, za rekonstrukcję dźwięku studio Soundplace. „Jak być kochaną” jest trzecim – po „Rękopisie znalezionym w Saragossie” i „Sanatorium pod klepsydrą” – zrekonstruowanym cyfrowo filmem Wojciecha Hasa w ramach projektu KinoRP oraz kolejną – po „Bez znieczulenia” i „Dreszczach” – premierą w tym roku. Rekonstrukcja filmu „Jak być kochaną” była współfinansowana przez program Wieloletnia Kultura+, którego operatorem jest Narodowy Instytut Audiowizualny oraz PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Materiał porównawczy rekonstrukcji cyfrowej filmu „Jak być kochaną” można obejrzeć tutaj.

Premiera ze wsparciem PISF

Organizatorami pokazu byli: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, Studio Filmowe Kadr, Kino Kultura oraz partnerzy projektu KinoRP.

 

Strona KinoRP: www.repozytoriumfilmowe.pl.

 

Magdalena Wylężałek

25.03.2014