Jesse Eisenberg z nagrodą Sundance za najlepszy scenariusz do filmu „A Real Pain”

Nakręcony w Polsce i dofinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej komediodramat „A Real Pain” w reżyserii Jessego Eisenberga został uhonorowany nagrodą imienia Waldo Salta za najlepszy scenariusz konkursu US Dramatic Competition podczas zakończonego właśnie Sundance Film Festival 2024.

Jesse Eisenberg nagrodzony. Amerykanin polskiego pochodzenia otrzymał nagrodę za najlepszy scenariusz do filmu „A Real Pain” podczas zakończonego właśnie festiwalu Sundance. Jury Konkursu US Dramatic Competition, w składzie: reżyserska i scenarzystka Debra Granik, autor komiksów i scenarzysta Adrian Tomine oraz aktorka, producentka i scenarzystka Lena Waithe doceniło wizję artystyczną Eisenberga. W uzasadnieniu Jury czytamy:

„Mieliśmy poczucie, że ten scenariusz jest nie tylko niezwykle zniuansowany, ale też wyśmienicie zbalansowany. Zachwyciła nas umiejętność scenarzysty w udanym łączeniu powagi i mroku z humorem, i komedią. Podczas oglądania były momenty, w których nie wiedzieliśmy czy powinniśmy się śmiać czy płakać. Ten poruszający scenariusz oddał głos wielu różnym punktom widzenia, a każdy z nich wybrzmiewał prawdziwie. Nigdy nie byliśmy pewni, w jaki sposób skończy się kolejne zdanie, ani jak zachowa się dany bohater – właśnie dlatego czuliśmy, że nagroda imienia Waldo Salta za Najlepszy Scenariusz powinna powędrować do Jessego Eisenberga za scenariusz do filmu „A Real Pain”.

Warto wspomnieć, że Jesse Eisenberg jest nie tylko autorem scenariusza, ale także reżyserem, producentem i główną gwiazdą filmu, luźno bazującego na jego prawdziwych doświadczeniach.

„A Real Pain” – o czym opowiada film?

„A Real Pain” to obraz opowiadający historię dwójki kuzynów, Davida (Jesse Eisenberg) i Benjiego (Kieran Culkin) – Amerykanów żydowskiego pochodzenia. Po śmierci swojej babci, która w młodości ocalała z Holocaustu, odbywają podróż do Polski, jej ojczystego kraju. Emocjonalna i komediowa historia ma formę kina drogi – dwaj kuzyni podróżują razem przez Polskę. Podczas tej wyprawy bohaterowie odkrywają nie tylko swoje dziedzictwo, ale także oczekiwania wobec samych siebie czy siebie nawzajem, które przedefiniują ich relacje na resztę życia.

David i Benji to zupełne przeciwieństwa. David ma 38 lat, kochającą żonę i synka, którego uwielbia najbardziej na świecie. Ma też problem z nawiązywaniem kontaktów z innymi i nikt nie nazwałby go „duszą towarzystwa”. Benji to natomiast człowiek serdeczny i otwarty, którego zachowanie potrafi poprawić nastrój wszystkim dookoła. Mężczyzna bez problemu nawiązuje kontakty z innymi, a choć wydaje się pozbawiony celu w życiu i lekko uzależniony od używek, czuje, że czerpie z życia pełnymi garściami. Jego nastrój potrafi zmienić się jednak w mgnieniu oka, ale bohater zawsze jest szczery w swoich uczuciach.

Bohaterowie spotkają na swojej drodze grupę nietuzinkowych osobowości, z którymi wyruszą w nietypową wyprawę śladami Holocaustu, podczas której zwiedzą Warszawę, Lublin, obóz zagłady na Majdanku oraz rodzinną miejscowość babci – Krasnystaw. Podróż będzie pełna przygód, które na zawsze zmienią ich postrzeganie na rzeczywistość.

„A Real Pain” – polskie plenary, polska ekipa

Film był kręcony latem 2023 roku w Warszawie, Lublinie, na Majdanku oraz w Krasnymstawie, skąd pochodzi rodzina amerykańskiego aktora. Większość ekipy filmowej stanowili Polacy. Zdjęcia do filmu wykonał Michał Dymek, najlepiej znany ze współpracy przy nominowanym do Oscara filmie Jerzego Skolimowskiego „IO” czy „Sweat” Magnusa von Horna.

Jedną z producentek obrazu, u boku Emmy Stone, była Ewa Puszczyńska. Za kostiumy odpowiadała Małgorzata Fudala, a scenografią zajęła się Mela Melak. Przy pracy nad filmem uczestniczyli także: Magdalena Malisz (producentka liniowa),  Sebastian Korwin-Kulesza (asystent montażu), Renata Galuszka (script supervisor), polscy aktorzy: Piotr Czarniecki, Krzysztof Jaszczak, Marek Kasprzyk, Jakub Pruski i Katarzyna Kowalska, a także wiele innych osób z innych pionów produkcyjnych.

29.01.2024