„Jestem tutaj” i „Furia” z nagrodami na Slamdance

Współfinansowana przez PISF etiuda „Jestem tutaj” w reżyserii Julii Orlik otrzymała Grand Jury Award dla najlepszej krótkometrażowej animacji na Slamdance Film Festival. Z kolei specjalne wyróżnienie przyznano dokumentowi Krzysztofa Kasiora – „Furia”. Jeden z najważniejszych festiwali kina niezależnego na świecie odbył się w dniach 20-30 stycznia br.

Obraz „Jestem tutaj” – autorstwa studentki Szkoły Filmowej w Łodzi – zdobył już nagrodę w kategorii Best Student Short na festiwalu Kaboom Animation Festival w Holandii czy nagrodę Dušan Vuko Award dla najlepszego filmu studenckiego Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animafest w Zagrzebiu. Film otrzymał także Grand Prix na festiwalach: PÖFF Shorts w Estonii, polskim Etiuda&Anima oraz I Nagrodę w konkursie francuskiego Nice Short Film Festival i statuetkę Złotego Gołębia na niemieckim DOK Leipzig. Ponadto animacji przyznano specjalne wyróżnienie na Krakowskim Festiwalu Filmowym i festiwalu w Stuttgarcie, a także Nagrodę Publiczności na festiwalu ANIMATOR w Poznaniu. Animacja była również prezentowana w konkursach festiwali, m.in. w Szanghaju, Nijmegen i Busan.

Film opowiada historię małżeństwa, w którym starszy mężczyzna opiekuje się swoją sparaliżowaną żoną. Mimo podeszłego wieku i własnych problemów ze zdrowiem stara się ze wszystkich sił, aby ulżyć jej w cierpieniach. Pomaga mu córka, która usiłuje pogodzić zajmowanie się matką z pracą w szpitalu oraz swoim życiem rodzinnym. Każde z nich ma odmienne poglądy na to jak powinna wyglądać opieka nad chorą, co prowadzi do wielu sprzeczek.

„Furia”

Film dokumentalny Krzysztofa Kasiora – absolwenta reżyserii na WRiTV Uniwerytetu Śląskiego oraz Programu Dok Pro w Szkole Wajdy, który jest również autorem jego scenariusza – był dotąd pokazywany na Krakowskim Festiwalu Filmowym, a także znalazł się w konkursach Millennium Docs Against Gravity oraz niemieckiego DOK.fest Munich. Za zdjęcia odpowiadał Mateusz Golis, za montaż – Filip Drzewiecki, za muzykę – Marzena Majcher, a za dźwięk: Krzysztof Kasior, Mateusz Golis i Marcin Popławski. Film wyprodukowała Fundacja Filmowa im. Władysława Ślesickiego w koprodukcji z Wild Panda Film i Gaugan Film.

W opisie fabuły filmu czytamy: Ola ma 25 lat, pracuje w call center w małym miasteczku, nie dogaduje się z rodzicami, a w pobliżu nie ma nikogo naprawdę bliskiego. Kiedy problemy przybierają na sile, dostaje skierowanie na terapię. Jednak zamiast na kozetkę, zaczyna chodzić na treningi MMA, brutalne walki w klatce. W ciągu roku okazuje się najlepsza wśród polskich amatorek i marzy jej się złoto w mistrzostwach świata. Z Las Vegas wraca pokonana i musi wreszcie zmierzyć się z samą sobą.

07.02.2022