Kolejny dofinansowany przez PISF film w Toronto

Współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej kanadyjsko-polski obraz „Przysięga Ireny” będzie mieć swoją światową premierę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto. Film w reżyserii Louise Archambault znalazł się w gronie 47 międzynarodowych produkcji. W tej samej sekcji festiwalu (Centrepiece) zostanie też pokazany nowy obraz Agnieszki Holland – „Zielona granica”. Łącznie w tym roku w programie 48. edycji Festiwalu w Toronto (7-17 września) jest pięć polskich filmów, także „Chłopi”, „Strefa interesów” i „Skąd dokąd”.

„Przysięga Ireny” (ang. Irena’s Vow) to prawdziwa, przejmująca opowieść o zachowaniu człowieczeństwa w nieludzkich czasach II wojny światowej. Historia jest oparta na faktach z życia Ireny Gut-Opdyke, która z narażeniem życia ratowała Żydów ukrywających się po likwidacji getta. Za swoje zasługi w 1982 roku kobieta została odznaczona medalem „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata”.

Film realizowany był od kwietnia do maja 2022 roku m.in. w Lublinie, Warszawie, Modlinie i Konstancinie.

Opis fabuły i twórcy filmu

Trwa II wojna światowa. 19-letnia Irena (Sophie Nelisse) w wojennej zawierusze traci kontakt z rodziną. Zostaje skierowana do przymusowej pracy w niemieckiej fabryce amunicji. Jej sytuacja zmienia się, gdy zwraca na nią uwagę Rugemer – major SS (Dougray Scott). Zafascynowany dziewczyną mężczyzna proponuje jej pracę gosposi w swojej posiadłości. Gdy Irena dowiaduje się, że Niemcy zamierzają zlikwidować getto, wykorzystuje zaufanie pracodawcy i ratuje Żydów, ukrywając ich w jego domu. Konspiracja nie trwa jednak długo. Rugemer odkrywa tajemnicę Ireny i stawia jej trudne do zaakceptowania ultimatum.

Reżyserii filmu podjęła się Louise Archambault, natomiast za zdjęcia odpowiada Paul Sarossy. Scenariusz to dzieło Dana Gordona, kostiumy – Małgorzaty Zacharskiej, zaś charakteryzacja – Cezarego Kostrzewskiego i Katarzyny Foltyńskiej. Autorką scenografii jest Joanna Białousz. W obsadzie znaleźli się: Sophie Nelisse, Dougray Scott, Maciej Nawrocki, Andrzej Seweryn, Eliza Rycembel, Tomasz Tyndyk, Aleksandar Milićević, Agata Turkot, Filip Kosior, Irena Melcer, Krzysztof Szczepaniak, Mateusz Mosiewicz, Rafał Maćkowiak.

Za produkcję filmu po stronie polskiej odpowiada Beata Pisula – K&K Selekt, a po kanadyjskiej Nicholas Tabarrok – Darius Films. Koproducentami są Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny (film dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego), Telewizja Polska S.A. oraz Miasto Lublin. Film jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej i Telefilm Canada, realizowany w Polsce ze wsparciem finansowym na podstawie ustawy o finansowym wspieraniu produkcji audiowizualnej, przyznanym przez Polski Instytut Sztuki Filmowej ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

„Zielona granica”

Najnowszy obraz Agnieszki Holland nawiązuje do kryzysu migracyjnego wywołanego przez białoruski reżim Aleksandra Łukaszenki. W filmie przeplatają się trzy perspektywy – uchodźców, polskich aktywistów i strażników granicznych.

W obsadzie tej polsko-czesko-francusko-belgijskiej koprodukcji znaleźli się: Maja Ostaszewska, Tomasz Włosok, Piotr Stramowski, Jaśmina Polak, Marta Stalmierska, Agata Kulesza, Maciej Stuhr i Magdalena Popławska oraz zagraniczni aktorzy – Jalal Altawil, Behi Djanati Atai, Mohamad Al Rashi, Dalia Naous i Joely Mbundu. Scenariusz filmu jest wspólnym dziełem Agnieszki Holland, Gabrieli Łazarkiewicz-Sieczko oraz Macieja Pisuka. Za zdjęcia odpowiada Tomasz Naumiuk. Obraz będzie mieć swoją światową premierę w Konkursie Głównym 80. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji, a od 22 września zadebiutuje w polskich kinach.

10.08.2023