Konferencja 12. Docs Against Gravity FF

9 kwietnia odbyło się spotkanie organizatorów 12. Docs Against Gravity Film Festival z dziennikarzami. Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej festiwal filmów dokumentalnych odbędzie się w dniach 8-17 maja w Warszawie, Wrocławiu i Bydgoszczy.

W konferencji udział wzięli: dyrektor festiwalu Artur Liebhart, odpowiedzialna za program Akademii Dokumentalnej Diana Gaik oraz Karol Piekarczyk, odpowiadający za wydarzenia towarzyszące 12. DAGFF.

– Hasłem 12. edycji festiwalu jest po prostu „Oderwij się!”. Oderwij się od tego wszystkiego, do czego się przyzwyczaiłaś lub przyzwyczaiłeś – mówił dyrektor festiwalu prezentując program imprezy.

Festiwal dla widza wymagającego

Tegoroczna edycja festiwalu przynosi wiele zmian – nowa jest nazwa (dawniej Planete+ Doc FF), plakat i strona internetowa wydarzenia. – Zdecydowaliśmy się na nową nazwę korespondującą z naszą całoroczną działalnością popularyzacji filmu dokumentalnego, jego wpływu na świadomość społeczną i polityczną, kulturę filmową i wiedzę o świecie w którym żyjemy. To wciąż festiwal dla widza wymagającego – podkreślają organizatorzy.

Trafiać do jak najszerszej publiczności

– Uważamy, że technologia XXI wieku pozwala na to, aby festiwal filmowy, który otrzymuje środki publiczne nie był przyklejony do jednego miejsca. Festiwal powinien być w wielu miejscach, aby trafić do jak najszerszej publiczności. Od 3 lat nasz festiwal odbywa się równolegle w Warszawie i we Wrocławiu. W tym roku dołączy do nas trzecie miasto i będzie to Bydgoszcz. Mamy też w tym roku nowy projekt, „Lokalnie” – w kilku dzielnicach Warszawy oddalonych od centrum będą odbywać się pokazy festiwalowe. Tradycyjnie też w drugi weekend festiwalu 6 wybranych filmów będzie pokazywanych w 25 miejscowościach w całej Polsce – podkreślał podczas spotkania Artur Liebhart.

Goście festiwalu

Jak co roku w ramach festiwalu odbędą się spotkania z twórcami, debaty, warsztaty wielopokoleniowe oraz wykłady mistrzowskie. Gośćmi 12. Docs Against Gravity będą m.in. Ulrich Seidl (austriacki reżyser, scenarzysta i producent, który spotka się z polskimi twórcami na wykładzie mistrzowskim 10 maja), nagrodzony na ostatnim Berlinale za scenariusz do filmu „Perłowy Guzik” Patricio Guzman oraz Joshua Oppenheimer (podczas festiwalu odbędzie się polska premiera jego najnowszego filmu „Scena ciszy”/”The Look of Silence” nagradzanego m.in. na MFF w Wenecji).

Polskie filmy w konkursach i sekcjach 12. DAGFF

Nagrodzony na festiwalu IDFA i współfinansowany przez PISF film „Nadejdą lepsze czasy” Hanny Polak zostanie zaprezentowany podczas 12. Docs Against Gravity FF aż w trzech konkursach. Film znajdzie się w Konkursie na najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny o Nagrodę Millennium (wśród 13 tytułów), Konkursie na najlepsze zdjęcia Cannon Cinematography Award (wśród 10 tytułów) oraz w Konkursie o Nagrodę Amnesty International dla najlepszego filmu o prawach człowieka (11 tytułów). Inne polskie filmy obecne w programie festiwalu to m.in. współfinansowany przez PISF i biorący udział w Konkursie na najlepszy muzyczny film dokumentalny „15 stron świata” Zuzanny Solakiewicz (film ten jest również filmem zamknięcia 12. Docs Against Gravity FF) oraz współfinansowana przez PISF norwesko-polsko-niemiecka koprodukcja „Jestem Kuba” w reżyserii Ase Svenheim Drivenes czy film „Biało-czerwoni” z Chrząstawy” Krystiana Kamińskiego (Konkurs o Nagrodę Magicznej Godziny). W Konkursie muzycznym widzowie zobaczą również współfinansowany przez PISF dokument „Za to że żyjemy, czyli punk z Wrocka” Tomasza Nuzbana.

W programie imprezy znajdzie się także mini-retrospektywa filmów Wima Wendersa – podczas festiwalu zostaną zaprezentowane filmy  tego reżysera poświęcone sztuce. W tym roku organizatorzy w specjalnym cyklu prezentującym kinematografie poszczególnych krajów zaprezentują festiwalowej publiczności filmy z Włoch.

Akademia Dokumentalna dla młodszych i starszych widzów

– W tym roku Akademia Dokumentalna chce wyjść poza schemat klasycznej edukacji filmowej. Przede wszystkim chcemy łączyć różne grupy wiekowe. Podczas tegorocznego festiwalu będzie przyświecać nam idea wielopokoleniowości. Zaprezentujemy kilka interesujących filmów dotyczących starości, których bohaterowie spędzają aktywnie czas i zajmują się rzeczami nietypowymi dla tego wieku (…). Będziemy organizować również weekendowe pokazy filmów dokumentalnych dla rodziców i dzieci – mówiła podczas konferencji Diana Gaik.

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej 12. Docs Against Gravity Film Festival odbędzie się w dniach 8-17 maja.

Więcej informacji: www.docsag.pl.

Marta Sikorska

09.04.2015