Konferencja prasowa 35. FPFF

Konferencja 35. FPFF w Gdyni
Mirosław Bork, Agnieszka Odorowicz, Leszek Kopeć. Fot. Marcin Kułakowski, PISF

 

10 maja w Centrum Prasowym PAP odbyła się konferencja prasowa jubileuszowego 35. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W konferencji wzięli udział: dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Agnieszka Odorowicz, dyrektor FPFF w Gdyni, Leszek Kopeć, dyrektor artystyczny festiwalu, Mirosław Bork oraz rzecznik prasowy festiwalu, Małgorzata Rakowiec . Podczas konferencji ogłoszona została lista filmów zakwalifikowanych do Konkursu Głównego oraz Panoramy Polskiego Kina. Ponadto, przedstawiony został kształt i program 35. FPFF w Gdyni.

 

Tegoroczny festiwal będzie wyjątkowy. Trzydziesta piąta, jubileuszowa edycja najważniejszego dla polskiego filmu wydarzenia nie odbędzie się jesienią. Decyzją Komitetu Organizacyjnego, w skład którego wchodzi m.in. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej i Stowarzyszenie Filmowców Polskich, festiwal został przeniesiony na maj.

 

W Konkursie Głównym 35. FPFF w Gdyni zaprezentowanych zostanie 21 filmów. Podczas festiwalowego tygodnia oceniać je będzie siedmioosobowe jury, w którego skład wchodzą: przewodniczący Andrzej Barański (reżyser, m.in. Braciszek, Parę osób, mały czas), Árni Óli Ásgeirsson (reżyser i scenarzysta, m.in. Prąd głębinowy), Alicja Bachleda-Curuś (aktorka), Andrzej Bart (pisarz i scenarzysta, m.in. Rewers), Jacek Petrycki (operator, m.in. Boisko bezdomnych), Waldemar Pokromski (charakteryzator, m.in. Lista Schindlera, Pachnidło, Pianista) oraz Xawery Żuławski (reżyser, m.in. Wojna polsko-ruska). Ponadto, w sekcji Panorama Polskiego Kina obejrzymy kolejnych 15 obrazów.

 

Mamy 21 filmów w konkursie głównym. (…) Wydaje mi się, że znowu głos będzie należał do młodych, bo pośród filmów konkursowych jest osiem debiutów i wydaje mi się, że znowu będziemy mieli do czynienia z sytuacją, kiedy gra o najwyższą stawkę rozegra się pomiędzy filmami młodych twórców. Osobiście bardzo mnie to cieszy. To, co zostało pokazane na ostatnim festiwalu, po którym wszyscy mieliśmy dobre samopoczucie, będzie kontynuowane w tym roku – mówiła podczas konferencji dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, Agnieszka Odorowicz. Dyrektor artystyczny festiwalu, Mirosław Bork dodał: – Uznaliśmy po zeszłorocznym doświadczeniu, że (…) zrezygnujemy z mechanizmu, który wcześniej świadomie przez dwa kolejne lata uruchomiliśmy: że debiut ma być pokazany w konkursie. W tym roku uznaliśmy, że nie. Ruszyła młoda fala polskiego kina i czas ochronki się skończył. Oni powinni startować na takich samych zasadach, jak wszyscy inni twórcy, konkurując ze średnim i starszym pokoleniem. Ale jak na 21 tytułów osiem to są filmy młodych twórców to chyba nie jest źle. Wydaje mi się, że mają już swoje silne, mocne miejsce w tym co się dzisiaj dzieje w polskiej kinematografii.

 

Oprócz Konkursu Głównego organizowany jest również Konkurs Kina Niezależnego (17 tytułów) i Konkurs Etiud Fabularnych Młodego Kina, podczas którego studenci i absolwenci szkół filmowych mogą poddać ocenie swoje pierwsze fabularne osiągnięcia. Filmy w tych dwóch konkursach oceniać będzie jury pod przewodnictwem reżysera Bartosza Konopki, w składzie którego znajdą się także: Roma Gąsiorowska (aktorka), Michał Konca (producent i dyrektor festiwali kina niezależnego), Dominik Matwiejczyk (reżyser niezależny, scenarzysta, dwukrotny laureat Konkursu Kina Niezależnego FPFF) oraz Agnieszka Smoczyńska (reżyserka, laureatka Konkursu Młodego Kina 33. FPFF).

 

Podczas gdyńskiego festiwalu (w środę, 26 maja) odbędzie się także gala wręczenia Nagród Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. – Są to nagrody przeznaczone nie dla twórców, tylko ludzi, dzięki którym polskie kino jest obecne i dzięki którym znajduje swojego widza. – mówiła dyrektor PISF, Agnieszka Odorowicz. – Z tej okazji zrobiliśmy to, czego nigdy nie finansujemy, a mianowicie nakręciliśmy serial. Serdecznie zapraszam! 

 

Gdyński festiwal, chociaż poświęcony jest głównie polskiej kinematografii, promuje także osiągnięcia filmowe twórców z innych krajów. W tym roku odbędzie się Przegląd Filmów Islandzkich i Przegląd Filmów Norweskich, a specjalną atrakcją będzie koncert światowej sławy saksofonisty, Jana Grabarka. Wydarzenie jest wspierane przez Islandię, Lichtenstein i Norwegię w ramach środków mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

 

Nowym przedsięwzięciem w ramach FPFF będzie konferencja pod hasłem „Literatura dla filmu”. Festiwal będzie gościć około 50 prozaików i dramaturgów. Dzięki tej inicjatywie filmowcy będą mieli wyjątkową okazję do dyskusji i spotkań z piszącymi kolegami.

 

Podczas otwarcia 35. FPFF w Gdyni odbędzie się krótka projekcja, przestawiająca historię festiwalu a także pokaz specjalny najnowszego filmu Tomasza Bagińskiego „Animowana Historia Polski”, do tej pory wyświetlany jedynie podczas ostatniej wystawy Expo w Szanghaju. W ramach sekcji Kino RP wyświetlony zostanie natomiast zrekonstruowany cyfrowo kultowy film Juliusza Machulskiego „Seksmisja”.

 

35. FPFF w Gdyni zakończy gala finałowa, podczas której poznamy tegorocznych laureatów, która odbędzie się wyjątkowo na gdyńskiej plaży, na specjalnie ustawionej estradzie pod wielkim namiotem.

 

Tegoroczny 35. FPFF w Gdyni odbędzie się w dniach 24-29 maja 2010.

 

Więcej informacji o 35. FPFF w Gdyni: www.festiwalgdynia.pl.

10.05.2010