Koniec niewinności - obrazy II wojny światowej w animacji

Niecodzienny przegląd animacji odbędzie się w dniach 20-25 maja w warszawskim kinie Iluzjon. Przygotowana przez Filmotekę Narodową retrospektywa jest współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Animacja idzie na wojnę

W ciągu kilku dni w widzowie będą mogli zobaczyć 30 animacji zrealizowanych na przestrzeni kilku dekad. Przygotowując retrospektywę organizatorzy chcieli przybliżyć sposób w jaki doświadczenia II wojny światowej wpłynęły na ówczesną kulturę. Na uwagę zasługuje fakt, że okres II wojny światowej uważany jest za jeden z najważniejszych przełomów w historii filmu animowanego. Braki finansowane spowodowane wojną stały się bowiem przyczynkiem do eksperymentowania z formą i stosowania niekonwencjonalnych rozwiązań. Czas wojny pokazał też, że animacja nie musi wiązać się tylko z niewinnymi filmami dla dzieci, ale może stać się narzędziem agitacji i krzewienia niebezpiecznych idei.

Kaczor Donald w fabryce amunicji

W 4 blokach widzowie zobaczą m.in. filmy: „Szeregowy Snafu” – animowany cykl dystrybuowany przez armię amerykańską w ramach pokazów filmowych dla żołnierzy walczących na froncie, „Twarz Führera” (1942), czyli Kaczor Donald pracujący w fabryce amunicji czy japońskie produkcje „Grobowiec świetlików” (1988) Isao Takahaty i „Zrywa się wiatr” (2013) Hayao Miyazakiego. 23 maja pokazane zostaną trzy z pięciu odcinków serii dokumentalnej „Portrety wojenne” współfinansowanej przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej. Przy realizacji serii wykorzystano archiwalne materiały Filmoteki Narodowej, wywiady z ekspertami oraz stylizowane na komiks kadry, w których żywy aktor połączony jest ze scenografią ręcznie rysowaną przez twórców komiksowych. Dla osób, które nie zdążą zobaczyć retrospektywy w niedzielę i poniedziałek przygotowano kompilację filmów pokazywanych w ciągu czterech wcześniejszych dni.

Program przeglądu dostępny jest na stronie kina Iluzjon: www.iluzjon.fn.org.pl.

19.05.2015