Koniec zdjęć do dokumentu „Kwiaty Ukrainy” 

Zakończyły się prace na planie filmu dokumentalnego „Kwiaty Ukrainy” w reżyserii Adeliny Borets, która odpowiada również za scenariusz. Ta ukraińsko-polska koprodukcja znalazła się w programie festiwalu IDFA w Amsterdamie, gdzie była prezentowana w ramach IDFA Forum. Pojekt jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. 

W opisie fabuły filmu czytamy: kiedy deweloperzy próbują̨ wysiedlić́ zadziorną 67-letnią Natalię z jej kwiecistej działki znajdującej się w środku blokowiska w Kijowie, ta skutecznie udaremnia ich zamiary. Kiedy jej cały kraj zostaje osaczony przez znacznie potężniejszych grabieżców, jej buntownicza postawa tylko rośnie w siłę̨, a jej osobista walka staje się metaforą walki całego narodu. 

Producentem wiodącym filmu jest Glib Lukianets (Gogol Film) i Natalia Grzegorzek, a koproducentami Koskino oraz DI Factory. Autorami zdjęć są Bohdan Rozumnyi i Bohdan Borysenko, a za montaż odpowiadają: Agata Cierniak i Mateusz Wojtyński. Film oprócz PISF, wsparły Ukrainian Cultural Foundation, EURIMAGES, Deutsche Filmakademie, STROOM, Filmproducenternas Rättighetsförening oraz IDFA Bertha Fund. 

O reżyserce 

Adelina Borets to scenarzystka i reżyserka urodzona w Mariupolu w Ukrainie. Absolwentka reżyserii w Warszawskiej Szkole Filmowej oraz kursu Script w Szkole Wajdy. Obecnie broni tytułu magistra reżyserii w Szkole Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach.  

Jej debiutancki film dokumentalny „Gwiazda Piołun” zdobył Grand Prix oraz nagrodę publiczności na XV Międzynarodowym Ekologicznym Festiwalu „EKOFILM”, Grand Prix na festiwalu Golden Frames – Międzynarodowym Festiwalu Krótkometrażowych Filmów Fabularnych, a fabularny średniometrażowy „Rajski dom” został uznany najlepszym filmem fabularnym podczas Węgiel Film Festiwal w Katowicach oraz wyróżniony nagrodą specjalną krytyków w Kijowie.

27.11.2023