Koprodukcja „Nosorożec” na ekranach polskich kin

Współfinansowany przez PISF najnowszy film Olega Sencowa – „Nosorożec” od 10 grudnia można oglądać w polskich kinach. Obraz miał swoją międzynarodową premierę na festiwalu w Wenecji, a w Polsce był pokazywany m.in. w Konkursie Międzynarodowym Warszawskiego Festiwalu Filmowego.

„Nosorożec” to dramat kryminalny, który został zrealizowany w koprodukcji ukraińsko-polsko-niemieckiej ze wsparciem Funduszu Rady Europy Eurimages. – To opowieść o człowieku, który żył w tamtych czasach, który przeszedł wiele prób, niósł coś w sobie, próbował poukładać swoje życie. Nie nastawiam się na pokazanie zabójstwa jednego człowieka przez drugiego; interesuję się tym, co czuje zabójca dokonując morderstwa oraz po tym, kiedy już zabił, jak żyje z takim brzemieniem i dlaczego – tłumaczy Oleg Sencow.

Poszukiwania odtwórcy głównej roli były długim procesem. – Główną rolę gra debiutant, odkryty podczas trwającego dziesięć miesięcy castingu, w którym przesłuchano ponad 700 byłych więźniów, personel wojskowy i profesjonalnych sportowców. Obsada drugoplanowa składa się z zawodowych aktorów – mówi reżyser.

Fabuła filmu

Tytułowy Nosorożec to młody mężczyzna, mocny i sprawny fizycznie, wyjątkowe połączenie siły, spokoju i lekkomyślności. Po raz pierwszy spotykamy go na ulicach małego postsowieckiego miasteczka, które odegrało kluczową rolę w kształtowaniu jego charakteru. Obserwujemy, jak dorasta na tle wzlotów i upadków swojego życia rodzinnego.

Kolejne wydarzenia z jego życia przebiegają według schematu wspólnego dla epoki życia sowieckiego: jeść lub być zjedzonym, bić lub być bitym. Nosorożec, odważny i fizycznie potężny, szybko awansuje w hierarchii lokalnego gangu przestępczego, stając się wkrótce jego przywódcą. Ale nie jest to kariera bez katastrofalnych błędów z jego strony.

Twórcy filmu

Oleg Sencow to reżyser, scenarzysta, były więzień polityczny i działacz polityczny. Międzynarodowa premiera jego debiutu filmowego „Gamer” odbyła się w 2011 roku na festiwalu w Rotterdamie. Po aneksji Krymu przez Rosję w 2014 roku, Sencow został aresztowany przez FSB, oskarżony o planowanie aktów terrorystycznych i potajemnie przewieziony do Moskwy. Mimo braku dowodów skazany na 20 lat łagru o podwyższonym rygorze. Przez 5 lat trwała globalna kampania #FreeOlegSentsov o jego uwolnienie, w której wiodącą rolę grały Europejska i Polska Akademia Filmowa. W więzieniu napisał powieść i zbiór opowiadań, zza krat wyreżyserował także film „Numery” (Berlinale Special 2020) na podstawie własnego scenariusza. Po pięciu latach w łagrze, 7 września 2019 roku, został uwolniony w ramach wymiany więźniów między Rosją a Ukrainą.

W obsadzie znaleźli się: Serhij Filimonow, Jewhen Czernikow, Jewhen Grygorjew i Alina Zewakowa. Sencow jest również autorem scenariusz do filmu „Nosorożec”. Za zdjęcia odpowiada Bogumił Godfrejów, za scenografię – Jurij Grigorowicz, za kostiumy – Kostiantyn Kraveс, za charakteryzację – Switłana Polikaszkina, za dźwięk – Patrick Veigel i Michael Kaczmarek, za montaż – Karolina Maciejewska, za muzykę – Andrij Ponomariow. Producentami filmu są: Denis Ivanov, Ołeh Sencov (Ukraina), Dariusz Jabłoński, Violetta Kamińska, Izabela Wójcik (Polska), Heino Deckert, Tina Börner (Niemcy). Produkcja to: Arthouse Traffic i Cry Cinema, w koprodukcji z Apple Film Production, Ma.ja.de. Fiction.

08.12.2021