Krótkometrażowa „Sukienka” i koprodukcja „Lamb” z szansami na Oscary

Współfinansowany przez PISF film „Sukienka” w reżyserii Tadeusza Łysiaka znalazł się wśród 15 tytułów na skróconej liście kandydatów do Nagród Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej w kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Film Fabularny. Z kolei w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy na nominację do Oscara ma szansę islandzko-polska koprodukcja „Lamb” Valdimara Jóhannssona.  

Obraz Tadeusza Łysiaka miał swoją premierę na 60. Krakowskim Festiwalu Filmowym i od tamtej pory otrzymał dużą liczbę nagród i wyróżnień na całym świecie. Wśród najważniejszych są: Best Narrative Short Award na Atlanta Film Festival czy Director’s Choice Award na Thomas Edison Film Festival. Ponadto film zdobył również statuetkę dla najlepszego studenckiego filmu krótkometrażowego IN THE PALACE Short Film Festival, zwyciężył w konkursie Let’s Include podczas Bengaluru International Short Film Festival w Indiach, a także został nagrodzony na Rhode Island International Film Festival w kategorii Najlepsza Aktorka za główną rolę Anny Dzieduszyckiej.

Był również w oficjalnej selekcji międzynarodowych festiwali w Karlowych Warach, Odense, Clermont-Ferrand czy Moskwie, a także polskich: Kameralne Lato w Radomiu oraz Młodzi i Film w Koszalinie. 

Fabuła filmu i twórcy 

„Sukienka” opowiada historię Julii, pracującej w przydrożnym motelu, której życie zmienia się, gdy poznaje przystojnego kierowcę ciężarówki. Długo skrywane przez kobietę pragnienia dają o sobie znać. Ale nie jest to tylko historia kobiety spotykającej mężczyznę. Julia jest fizycznie odmienna od otaczającego ją społeczeństwa, jest niskorosła, przez co w swoim życiu doświadczyła wielu przykrości. To wbrew pozorom uniwersalna opowieść o tęsknocie bez względu na dzielące nas bariery i różnice.

W rolach głównych wystąpili: Anna Dzieduszycka, Dorota Pomykała, Szymon Piotr Warszawski, a także Andrzej Glazer i Lea Oleksiak. Tadeusz Łysiak jest nie tylko reżyserem filmu, ale również autorem scenariusza. Za montaż odpowiada Mariusz Gos, za muzykę Jan Ignacy Królikowski, a autorem zdjęć jest Konrad Bloch.

„Lamb”

Debiut fabularny islandzkiego reżysera Valdimara Jóhannssona – „Lamb” znalazł się na oscarowej shortliście w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy wśród 15 tytułów, m.in. z Danii, Niemiec, Iranu, Włoch, Japonii czy Hiszpanii. Na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes islandzko-polska koprodukcja otrzymała nagrodę za oryginalność w ramach sekcji Un Certain Regard.

Film został wyprodukowany przez Hrönn Kristinsdóttir i Sarę Nassim z firmy Go to Sheep, Piodora Gustafssona i Erika Rydella z firmy Black Spark Production oraz Klaudię Śmieję i Jana Naszewskiego z Madants/NEM Corp., w koprodukcji z Film i Väst, Chimney Sweden i Chimney Poland oraz we współpracy z Rabbit Hole Productions i Helgim Jóhannssonem. Za montaż filmu odpowiada Agnieszka Glińska. Współtwórcą scenariusza jest Sjón, jedna z najciekawszych postaci islandzkiej sceny artystycznej: poeta, pisarz i muzyk. W głównej roli wystąpiła Noomi Rapace.

Fabuła filmu 

Ten wywołujący dreszcze film opowiada na wskroś współczesną historię o ciemnej stronie macierzyństwa, żałobie i dzikości, która drzemie nawet w najspokojniejszych sercach. Akcja „Lamb” rozgrywa się na osamotnionej owczej farmie, którą prowadzi milcząca para, María i Ingvar. Ich spokojne, wypełnione pracą życie odmieni się, gdy w zagrodzie przyjdzie na świat niezwykła istota.

Pod wpływem niesamowitych zdarzeń owce przestaną milczeć, zaś w ludziach obudzi się zwierzęcy instynkt. W półmroku białych nocy, pośród surowych, nasiąkniętych mgłą wzgórz, zatrze się granica pomiędzy cywilizowanym a dzikim. Wraz z tajemniczym stworzeniem narodzi się pytanie o to, czyją matką tak naprawdę jest natura?

22.12.2021