Magdalena Koleśnik z Nagrodą im. Zbyszka Cybulskiego

Aktorka Magdalena Koleśnik została laureatką tegorocznej Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego za rolę w filmie „Sweat” Magnusa von Horna. Na gali w warszawskim kinie Luna wręczona została również Nagroda im. Bolesława Michałka dla książki filmowej, którą otrzymał Miłosz Stelmach za „Przeczucie końca. Modernizm, późność i polskie kino”. Fundatorem nagród jest PISF.

Laureatkę Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego wyłoniło jury w składzie: reżyserka Joanna Kos-Krauze (przewodnicząca), aktorka Marta Nieradkiewicz, krytyczka filmowa Ola Salwa oraz reżyser teatralny Michał Borczuch. Nominacje za role w filmach, które miały premierę w 2020 i 2021 roku – przyznała Kapituła Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego, w której znalazły się aktorki: Maja Komorowska, Krystyna Janda, Joanna Szczepkowska i Maja Ostaszewska, aktorzy: Zbigniew Zamachowski i Jan Englert, reżyserzy: Agnieszka Holland, Krzysztof Zanussi i Jacek Bromski, krytycy filmowi: Bożena Janicka i Piotr Wojciechowski oraz przedstawiciele biznesu filmowego: Agnieszka Odorowicz i Paweł Świst.

– Maria Dębska za rolę w filmie „Bo we mnie jest seks”, w reż. Katarzyny Klimkiewicz
– Magdalena Koleśnik za rolę w filmie „Sweat”, w reż. Magnusa von Horna
– Piotr Trojan za rolę w filmie „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy”, w reż. Jana Holoubka
– Tomasz Włosok za rolę w filmie „Piosenki o miłości”, w reż. Tomasza Habowskiego
– Tomasz Ziętek za rolę w filmie „Hiacynt”, w reż. Piotra Domalewskiego

Historia Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego

Pierwszą Nagrodę im. Zbyszka Cybulskiego wręczono w 1969 roku, dwa lata po śmierci jej patrona. Jej pomysłodawczynią była zaprzyjaźniona z aktorem krytyczka filmowa i historyczka kina Wiesława Czapińska. Główną ideą założycieli było wyłonienie „młodych aktorów wyróżniających się wybitną indywidualnością” – czyli taką, która na trwałe zapisze się w historii kina.

Do 1995 roku, z kilkoma przerwami (1981, 1982, lata 90., gdy za wyróżnieniem stały różne gremia), Nagrodę przyznawało nieistniejące już pismo „Ekran”. Po 10-letniej przerwie, w 2005 roku Fundacja „KINO” (m.in. wydawca miesięcznika „KINO”) w porozumieniu z pomysłodawczynią Nagrody Wiesławą Czapińską oraz rodziną Zbigniewa Cybulskiego, wznowiła Nagrodę. Od 2005 roku zdobywcy Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego otrzymują oryginalne statuetki w formie lampki z wizerunkiem Patrona projektu wybitnego polskiego artysty Pawła Althamera.

30.11.2021