Martin Scorsese prezentuje arcydzieła polskiego kina

5 lutego 2014 w Film Society of Lincoln Center w Nowym Jorku rozpocznie się retrospektywa zrekonstruowanych cyfrowo arcydzieł polskiego kina zatytułowana „Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema”. Wydarzenie jest współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Arcydzieła polskiego kina wybrane przez Martina Scorsese

„Martin Scorsese Presents: Masterpieces of Polish Cinema” to specjalna retrospektywa zrekonstruowanych cyfrowo arcydzieł polskiego kina, przygotowana przez amerykańskiego reżysera Martina Scorsese. Wydarzenie rozpocznie się 5 lutego 2014 w Film Society of Lincoln Center w Nowym Jorku. Później retrospektywa odwiedzi ponad 30 kin w Stanach Zjednoczonych i w Kanadzie. Projekcjom filmów będą towarzyszyły spotkania z twórcami.

21 filmów w programie

W programie wydarzenia znalazło się 21 polskich filmów, które zostały zrekonstruowane cyfrowo w ramach projektu KinoRP: „Popiół i diament”, „Niewinni czarodzieje”, „Ziemia obiecana”, „Człowiek z żelaza”, „Wesele” Andrzeja Wajdy, „Pociąg”, „Austeria”, „Matka Joanna od Aniołów”, „Faraon” Jerzego Kawalerowicza, „Krzyżacy” Aleksandra Forda, „Przypadek” i „Krótki film o zabijaniu” Krzysztofa Kieślowskiego, „Barwy ochronne”, „Constans” i „Ilumincja” Krzysztofa Zanussiego, „Eroica” Andrzeja Munka, „Sanatorium pod klepsydrą”, „Rękopis znaleziony Saragossie” Wojciecha Jerzego Hasa, „Salto”,„Ostatni dzień lata” Tadeusza Konwickiego oraz „Trzeba zabić tę miłość” Janusza Morgensterna.

Wydarzenie ze wsparciem PISF

Organizatorem wydarzenia jest założona przez Martina Scorsese The Film Foundation zajmująca się ratowaniem starych filmów. Współorganizatorami przedsięwzięcia są: projekt KinoRP, Cyfrowe Repozytorium Filmowe, diFactory i Propaganda we współpracy z Milestone Film&Video, Studiem Filmowym Tor, Studiem Filmowym Zebra i Studiem Filmowym Kadr. Retrospektywa jest współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Narodowy Instytut Audiowizualny. Partnerem wydarzenia jest m.in. Instytut Polski w Nowym Jorku.

KinoRP ze wsparciem PISF

KinoRP to przedsięwzięcie zainicjowane w roku 2008 przez firmę KPD. Jego celem jest rekonstrukcja najwybitniejszych dzieł polskiej sztuki filmowej i dostosowanie jakości filmu do możliwości technicznych najnowszej technologii projekcji. Do tej pory w ramach projektu zostało zrekonstruowanych ponad 140 polskich filmów fabularnych, dokumentalnych i animowanych. KinoRP honorowym patronatem objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski. Rekonstrukcja cyfrowa polskich filmów jest współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Więcej informacji na stronie wydarzenia: www.mspresents.com.

 

Paulina Bez

03.02.2014