MIASTOmovie:wro

Od 27 do 30 marca Wrocławska Fundacja Filmowa oraz Kino Nowe Horyzonty zapraszają na MIASTOmovie:wro – wydarzenie, które przez film, debatę i sztukę chce pytać o kondycję polskich miast i szukać sposobów wpływania na ich rozwój.

 

Każdy z czterech dni MIASTOmovie:wro skupiać się będzie na innym miejskim problemie. Kolejne edycje będą dotyczyć Łodzi i Poznania.

Estetyka przestrzeni publicznej

W czwartek – dzień otwarcia – debiutancki film Gwenaëlle Gobé „This Space Available” rozpocznie dyskusję na temat estetyki przestrzeni publicznej i możliwościach odzyskania jej dla mieszkańców miast. Dyskutowany na szeroką skalę temat degradacji przestrzeni publicznej polskich miast (m. in. za sprawą książki Filipa Springera „Wanna z kolumnadą”), spowodował wprowadzanie w wielu miastach konkretnych propozycji zmian w walce o odzyskanie estetycznych i spójnych wizualnie przestrzeni.

Handel w mieście

Kolejny dzień zajmie się zagadnieniem handlu w mieście i, za amerykańską dokumentalistką Helene Klodawsky, autorką „Malls R Us”, spróbuje odpowiedzieć na pytanie, czy następstwem rozbudowy galerii handlowych jest zmniejszenie czy powstanie nowego typu przestrzeni publicznej. Wrocław znajduje się w ścisłej czołówce polskich miast, jeśli chodzi o ilość przestrzeni w centrach handlowych na jednego mieszkańca – na 1000 osób przypada 461 metrów kw. Tymczasem w planach przebudowy Dworca PKS jest miejsce na kolejną galerią handlową. Jak taki kierunek działań wpływa na kształtowanie i odbieranie przestrzeni miasta?

Rola rzeki w mieście

Weekend rozpocznie debata na temat niewykorzystanego potencjału rzeki we Wrocławiu – kontekst dla niej stanowić będzie kanadyjski dokument „Lost Rivers” w reżyserii Caroline Bâcle, który podczas MIASTOmovie:wro będzie miał swoją polską premierę. Rzeka zawsze była jednym z istotnych elementów kształtowania się ośrodków miejskich. Od pewnego czasu w miastach na całym świecie nasila się tendencja powtórnego ukierunkowywania życia społecznego i kulturalnego w stronę rzecznych bulwarów. Jaką funkcję pełni lub może pełnić rzeka we współczesnym mieście?

>

Poza rewitalizacją

Pierwszą odsłonę wydarzenia zamknie film „Zurbanizowani” Gary’ego Hustwita, który stanie się pretekstem do rozmowy na temat niejednoznacznego i problematycznego tematu rewitalizacji. Rewitalizacja z jednej strony proponuje szereg „naturalnych”, „dobrych” zmian w mieście, z drugiej nie precyzuje, komu zmiany te mają służyć, a kto może na nich stracić. Często nie uwzględnia potencjalnie negatywnych zmian społecznych i ekonomicznych, które mogą prowadzić m.in. do gentryfikacji. Jak odnawiać miasto, by go nie „rewitalizować”? Z jakich doświadczeń (nie) korzystać? Jak kształtować przyszłość polskich miast?

 

Więcej informacji i szczegółowy program wydarzenia na miastomovie.pl.

 

Na podstawie informacji prasowej

19.03.2014