Międzynarodowe premiery polskich dokumentów w Salonikach

Trzy polskie dokumenty: „30 lat wymówek” Armanda Urbaniaka, „Głos” Dominiki Montean-Pańków oraz „Bóg i wojownicy lunaparków” Bartłomieja Żmudy znalazły się w programie Thessaloniki Documentary Festival. Pokazy dla greckiej publiczności będą ich międzynarodową premierą. Wszystkie produkcje dofinansował PISF.

Thessaloniki Documentary Festival powstał w 1991 roku. To międzynarodowe wydarzenie poświęcone dokumentom. Organizatorzy za główny cel obrali prezentację i promocję najważniejszych międzynarodowych produkcji dokumentalnych. Równie istotne są też dla nich debaty i prezentacje dotyczące przyszłości branży i nowych technologii. Nieodłącznym elementem imprezy jest część branżowa.

W tym roku swoją międzynarodową premierę będą miały tam aż trzy polskie dokumenty.

„30 lat wymówek” 

Film w reżyserii Armanda Urbaniaka to filmowa ballada o człowieku, który wiele lat temu obiecał coś światu i przede wszystkim samemu sobie, ale do tej pory tego nie spełnił z powodu różnych wątpliwości. Dziełem życia muzyka i perkusisty Michała Gierze Giercuszkiewicza ma być jego autorska płyta, o której myśli i marzy od 30 lat. Bieszczadzką suitę zamierza nagrać tam gdzie mieszka, w swoim domu na wodzie. To dokument o bohaterze, o herosie pełnym słabości, którego obserwujemy w kolejnej, być może ostatniej już próbie spełnienia się jako twórcy.

Reżyser Armand Urbaniak jest też autorem scenariusza i zdjęć, a wraz z Katarzyną Boniecką i Bartoszem Klimczakiem odpowiada za montaż filmu. Muzykę stworzył Michał Giercuszkiewicz, a dźwięk opracował Franciszek Kozłowski. Producentami obrazu są: TVP S.A. i Inbornmedia Sp. z.o.o., a koproducentem – Tabla Film.

„Głos” 

Dokument reżyserki Dominiki Montean-Pańków opowiada o nowicjacie w zakonie. Przez dwa lata odcięcia od społeczeństwa i udogodnień cywilizacji młodzi mężczyźni mają dość czasu, aby rozważyć pytanie: czy życie zakonne jest dla mnie? W filmie obserwujemy m.in. pierwsze wykłady dla przyszłych zakonników. „Jak będziesz siedział w budzie, to będziesz widział owoce w codzienności” – mówi starszy zakonnik.

Ujęcia pustyni w obiektywie Wojciecha Staronia określają symboliczny horyzont doświadczenia uczestników nowicjatu, a miarowa muzyka Adama Bałdycha kreuje aurę medytacji. Reżyserka Dominika Montean-Pańków jest również autorką scenariusza, za montaż odpowiada Milenia Fiedler, a za dźwięk – Leszek Freund i Piotr Pastuszak. Producentem obrazu jest KALEJDOSKOP Film Studio, a koproducentem – Telewizja Polska S.A. Dokument otrzymał dwie nagrody – za najlepszy montaż i zdjęcia na 62. Krakowskim Festiwalu Filmowym.

„Bóg i wojownicy lunaparków”

Bohaterami dokumentu Bartłomieja Żmudy są owładnięty religijnym amokiem syn, który podejmuje krucjatę. Jej celem ma być nawrócenie ojca. To niezwykle karkołomne zadanie – szczególnie ze względu na postać tego drugiego. Ojcem jest bowiem Andrzej Rodan, autor skandalizujących powieści z końca lat 80. i zaprzysięgły ateista. Wspólna podróż po Polsce przywoła mnóstwo wspomnień, ale przede wszystkim stanie się okazją do kolejnych starć. Żarliwość neofity zostanie wystawiona na ciężką próbę przez nieprzebierającego w słowach, zgryźliwego antyklerykała.

Reżyser Bartłomiej Żmuda jest również autorem scenariusza, a także wraz z Agnieszką Kowalczyk i Rafałem Stosem odpowiada za montaż filmu. Operatorem był Michał Opala, za muzykę odpowiedzialny jest Mikołaj Majkusiak, a za dźwięk – Artur Walaszczyk. Producentem obrazu jest Unsin Studio, a koproducentem – Telewizja Polska S.A. Film zdobył Nagrodę Macieja Szumowskiego na 62. Krakowskim Festiwalu Filmowym.

10.02.2023