Mistrzynie i mistrzowie dokumentu na WATCH DOCS 2023

Ponad 50 dokumentów, łączących sztukę filmową ze społeczną wrażliwością zostanie zaprezentowanych podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa człowieka w filmie. 23. edycja wydarzenia, które dofinansował Polski Instytut Sztuki Filmowej, przypadnie na dni 1-10 grudnia. Filmy będzie można oglądać w kinach Muranów i Kinoteka oraz online, ponieważ część programu dostępna będzie także na platformie MOJEeKINO.pl.

Polska publiczność będzie miała okazję zobaczyć najnowsze dzieła mistrzyń i mistrzów dokumentu światowego formatu. Wśród nich m.in. „Sen Daltona” (reż. Kim Longinotto), „Świat to rodzina” (reż. Anand Patwardhan), który po światowej premierze w Toronto, przyjeżdża na polską do Warszawy. Z kolei po pokazach na festiwalu DOK Leipzig trafi nowy obraz Nikolausa Geyrhaltera – „W zawieszeniu”.

Najmocniejszym filmem, jaki pojawi się w tegorocznym programie, jest „20 dni w Mariupolu” zrealizowany przez jedynego korespondenta, który do końca pozostał w oblężonym mieście. Film został doceniony przez jury i widzów tegorocznych festiwali w Sundance, Kijowie i Sheffield, a jego twórcy otrzymali również najważniejsze reporterskie wyróżnienie roku – Nagrodę Pulitzera. 

„20 dni w Mariupolu” (fot. mat. pras.)

Nowa sekcja w programie 

Miłośników klasycznego dokumentu z najwyższej półki ucieszy też informacja o tym, że w tegorocznym programie WATCH DOCS pojawi się nowa sekcja programu poświęcona dokumentalnej klasyce. Wśród twórców, których filmy będzie można sobie przypomnieć znaleźli się m.in. Werner Herzog, Claude Lanzmann i Agnes Varda. 

Organizator festiwalu jest Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Szczegółowe informacje można znaleźć na www.watchdocs.pl. 

30.11.2023