"Moja ulica" w kinach

15 lutego 2013 na ekrany polskich kin wszedł dokument „Moja ulica” w reżyserii Marcina Latałło. Film był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Moja ulica

 

„Moja ulica” opowiada historię robotniczej rodziny Furmańczyków. Bohaterowie filmu od wielu lat mieszkali w Łodzi i pracowali w fabryce, która uczyniła to miasto „ziemią obiecaną”. Po upadku komunizmu stracili jednak pracę i mogli tylko przyglądać się jak przy ulicy Ogrodowej, w ruinach dawnej fabryki Izraela Poznańskiego, francuski inwestor buduje największe centrum rozrywkowo-handlowe w środkowej Europie.

5 lat zdjęć

Reżyser przez pięć lat towarzyszył bohaterom, którzy na własnej skórze odczuwali przemiany polskiej rzeczywistości i za wszelką cenę pragnęli odnaleźć własne miejsce w nowych warunkach. W „Mojej ulicy” losy konkretnych postaci stają się częścią szerzej zakrojonej opowieści o szansach i zagrożeniach transformacji ustrojowej. Ważnym bohaterem filmu pozostaje także samo miasto Łódź, w którym dążenie do rozwoju łączy się ze świadomością bogatej tradycji.

Dokument ze wsparciem PISF

Film jest polsko-francuską koprodukcją, która powstała przy współudziale firm Camera Obscura, Agat Films i ARTE France. Autorem muzyki jest Antoni Łazarkiewicz.Film otrzymał nagrody na festiwalach we Francji i w Rumunii. Za polską dystrybucję „Mojej ulicy” odpowiada wrocławska Fundacja Magellan. Obraz był współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Na podstawie informacji prasowej opracowała Paulina Bez

19.02.2013