(fot. Jarosław Romacki)

Na planie filmu „Rondele – wielka zagadka sprzed 7000 lat”

Trwają prace na planie filmu „Rondele – wielka zagadka sprzed 7000 lat” w reżyserii Krzysztofa Paluszyńskiego. Będzie to fabularyzowany dokument, który ma na celu przybliżenie nieistniejącego już dawno świata. Film powstaje dzięki finansowemu wsparciu PISF.

Film „Rondele – wielka zagadka sprzed 7000 lat” to swego rodzaju opowieść – wędrówka po ziemiach Polski i Europy sprzed bez mała 7000 lat. Możliwe to będzie dzięki plenerom, scenografii, rekonstruktorom, animacji 3D, a także precyzyjnie zaplanowanym kadrom. Film będzie składać się z fabularyzowanych scen, m.in. spektakularnej budowy rondela, wypowiedzi archeologów, animacji 3D, prezentacji filmowej odnalezionych artefaktów z omawianej epoki, a także dokumentacji prac archeologicznych dotyczących badania rondeli, ze szczególnym uwzględnieniem rondela w Nowym Objezierzu w województwie zachodniopomorskim.

Punktem wyjścia do filmu są stosunkowo słabo zbadane rondele, czyli najstarsze, sięgające przykłady monumentalnej architektury w Europie. Budowano je m.in. na Węgrzech, w Czechach, Austrii, Niemczech i na terenie dzisiejszych ziem polskich. W sumie w Europie odkryto ich ponad 180, w tym 8 w naszym kraju. Rondele to budowle o konstrukcji drewniano-ziemnej o średnicy dochodzącej do stu kilkudziesięciu metrów, kolistego kształtu – na planie okręgu, wznoszone przy użyciu prostych narzędzi przez społeczność najstarszych rolników. Ich budowę rozpoczęto około 4900 lat p.n.e. Po około 200-300 latach funkcjonowania zniknęły. Były one nową instytucją społeczną, której wynalazek odegrał kluczową rolę w uformowaniu się nowego ładu społecznego po upadku kultury pierwszych rolników. Obiekty te na terenie Polski zostały rozpoznane m.in. pod Oławą w Drzemlikowicach, Bodzowie, Rąpicach, Nowym Objezierzu, w Wenecji koło Biskupina czy pod Łysomicami w woj. kujawsko-pomorskim.

(fot. Jarosław Romacki)

Twórcy filmu

Autorem scenariusza filmu jest Krzysztof Paluszyński, a zdjęć Rafał Jerzak. Za kostiumy i charakteryzację odpowiada Alina Magnus-Burkiciak, za muzykę Marcin Sady, a konsultacji historycznej udzielili prof. Lech Czerniak i prof. Jacek Wierzbicki. Kierownikiem produkcji jest Barbara Ławska. Film produkuje PFS PalFilmStudio Sp. z o.o. w Warszawie.

Głównymi odtwórcami – epizodystami są: Beata Szajdziuk, Michał Pilas, Grzegorz Konczak, Michał Surma i Sykstus Kowalski.

(fot. Jarosław Romacki)
24.06.2021