Nabór filmów na Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Pekinie

Do 25 stycznia trwają zgłoszenia filmów na Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Pekinie. Wybrane produkcje wezmą udział w czterech sekcjach festiwalowych: Tiantan Award, Forward Future, Pekińskiej Panoramy Filmowej oraz Nauk i Technologii. Wydarzenie w 2023 roku odbędzie się już po raz 13.

Pierwszeństwo udziału w festiwalu mają premiery światowe i międzynarodowe. Zgłoszenia przyjmowane są za pośrednictwem strony internetowej: www.bjiff.com. Rejestrującymi powinni być producenci lub dystrybutorzy filmu, którzy są właścicielami praw autorskich do produkcji. Za zgłoszenie filmu nie będzie pobierana żadna opłata.

Tiantan Award to oficjalna sekcja konkursowa, której celem jest odkrywanie i prezentowanie najnowszych filmów z całego świata oraz zachęcanie do różnorodności w kinie. Przyznawane jest tutaj 10 nagród, w takich kategoriach jak: najlepszy film fabularny, najlepszy reżyser, najlepszy wkład artystyczny, najlepszy aktor pierwszoplanowy, najlepsza aktorka pierwszoplanowa, najlepszy aktor drugoplanowy, najlepsza aktorka drugoplanowa, najlepszy scenariusz, najlepsze zdjęcia i najlepsza muzyka. Preferowane są filmy artystyczne o potencjale rynkowym lub filmy komercyjne o wysokiej wartości artystycznej.

Kwalifikują się tu filmy pełnometrażowe spełniające następujące warunki:
– film został ukończony w kraju pochodzenia po 1 kwietnia 2022 roku;
– minimalny czas trwania to 70 minut;
– format: DCP.

Kontakt: competition@bjiff.com

Sekcja Forward Future została utworzona w celu odkrywania nowych twórców filmowych, nowych trendów światowego przemysłu filmowego, pobudzania ducha innowacji w produkcji oraz pokazywania różnorodności kulturowej. W tej sekcji przyznawane jest 7 nagród, w tym dla najlepszego filmu, najlepszego reżysera, najlepszego scenariusza, najlepszego aktora oraz aktorki, najlepszego wkładu artystycznego i specjalne wyróżnienia jury.

Kwalifikują się tu filmy pełnometrażowe, które spełniają następujące warunki:
– zostały ukończone po 1 kwietnia 2022 roku;
– ich minimalny czas trwania to 70 minut;
– są pierwszym lub drugim pełnometrażowym projektem reżysera;
– format: DCP.

Kontakt: forwardfuture@bjiff.com

Beijing Film Panorama to sekcja pozakonkursowa pokazująca filmy z całego świata. Tworzy platformę obserwacji, dyskusji, nauki i wymiany wiedzy dla filmowców oraz widzów, prezentując różnorodną kulturę.

Kwalifikują się tu filmy spełniające poniższe warunki:
– filmy fabularne, animowane i dokumentalne ukończone po 1 kwietnia 2022;
– minimalny czas trwania to 60 minut;
– format: DCP.

Kontakt: panorama@bjiff.com

Sekcja Nauk i Technologii składa się z filmów, które powinny dotyczyć popularyzacji wiedzy naukowej i technologicznej, rozpowszechniania myśli naukowej, propagowania ducha nauki w kategoriach takich jak: lotnictwo, sztuczna inteligencja, eksploracja kosmosu i oceanów, historia humanistyczna, prehistoria, ochrona środowiska i życia zwierząt, roślin oraz w temacie science fiction. Celem tej sekcji jest stworzenie platformy wymiany wiedzy, dyskusji, a także obserwacji. W ramach Panoramy odbędzie się blisko 500 projekcji filmów z całego świata.

Kwalifikują się tu filmy spełniające następujące warunki:
– filmy wielkoekranowe o długości od 20 do 50 minut, 3D;
– filmy o długości od 20 do 50 minut, 2D;
– filmy 4D o długości od 10 do 20 minut, 3D (powinny zawierać efekty specjalne);
– filmy dokumentalne o długości od 20 do 60 minut, 2D i 3D;
– filmy science fiction: wersja krótka o długości od 4 do 40 minut, wersja długa od 40 do 120 minut, 2D i 3D;
– filmy naukowe o długości od 20 do 120 minut, 2D i 3D.

Kontakt: cstmsfp@163.com

28.12.2022