Nabór na Kameralne Lato. Nowa sekcja konkursowa

Kończy się nabór na 7. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe Kameralne Lato w Radomiu. Po raz kolejny najlepsze krótkie metraże młodych reżyserów będą walczyć o statuetkę Złotego Łucznika. Nowością jest Konkurs Filmów Niezależnych.

Kino niezależne

– Zdecydowaliśmy się wydzielić kino niezależne i dedykować mu specjalną sekcję konkursową z profesjonalnym jury. Poziom Konkursu Głównego nasi jurorzy w 2013 roku określili jako niezwykle wysoki. To najlepsze filmy szkolne, animacje, dokumenty, fabuły, znakomite dzieła ze Studia Munka – wyjaśnia motywy tej decyzji Anna Wróblewska, dyrektor festiwalu. – Filmy niezależne, powstające poza głównym obiegiem produkcji, praktycznie za darmo, nie mogły z nimi należycie konkurować. Stąd decyzja o osobnym konkursie kina offowego. Będzie to prawdziwe święto niezależnych filmowców. Mamy nadzieję, że ten konkurs pięknie się nam rozwinie, a twórcy chętnie będą przyjeżdżać do przyjaznego filmowi Radomia – podkreśla.

Klasyka polskiej animacji

W programie festiwalu znajdą się także – jak co roku – otwarte warsztaty filmowe dla młodzieży, pokazy plenerowe, spotkania ze specjalistami z poszczególnych dziedzin filmowych, wystawy oraz sekcja dziecięca, prezentująca klasykę polskiej animacji i wiele innych atrakcji.

Konkurs Główny

Konkurs Główny prezentuje najnowsze osiągnięcia młodych reżyserów, scenarzystów, autorów zdjęć, montażystów i aktorów w dziedzinie filmu krótkometrażowego. Na festiwalu pokazywane są filmy fabularne, animowane, dokumentalne, zarówno etiudy szkolne, jak i profesjonalne krótkie debiuty, a więc filmy, które zwykle nie trafiają do szerokiej dystrybucji. Wybrane w procesie starannej selekcji filmy pochodzą m.in. ze Studia Munka, ze Szkoły Filmowej w Łodzi, Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego, Akademii Sztuk Pięknych, ale mogą być także profesjonalnymi debiutami niezależnymi. Program Konkursu Głównego, zwłaszcza w przypadku filmów dokumentalnych i fabularnych, jest wyraźnie sprofilowany – dominują filmy o współczesnej rzeczywistości, sytuacji młodych ludzi, ich wyborach, postawach i konfrontacji ze światem.

 

Kameralne Lato wyróżnia się na tym, że po każdej projekcji jury publicznie dyskutuje na temat każdego filmu. W ten sposób festiwal nawiązuje do tradycji Dyskusyjnych Klubów Filmowych, które uczyły nie tylko świadomego odbioru sztuki, ale także umiejętności twórczej dyskusji wokół filmów.

 

Do Konkursu Głównego Festiwalu można zgłaszać krótkometrażowe filmy fabularne (do 40 minut) wyprodukowane przez zawodowych twórców filmowych lub studentów i absolwentów szkół artystycznych.

Konkurs Filmów Niezależnych

W nowym konkursie powalczą filmy offowe, niezależne, amatorskie, stworzone przez reżyserów od wielu lat obecnych w nurcie kina nieprofesjonalnego. Do programu wybrane będą filmy wyróżniające się zdaniem selekcjonerów świeżością, oryginalnością oraz autorskim spojrzeniem twórcy. Niezależność postrzegania świata i dzieła jest w tym wypadku ważniejsza, niż poziom techniczny lub doświadczenie realizatorskie twórców.

Konkurs Filmów Odrzutowych „Hyde Park”

Celem Konkursu Filmów Odrzutowych „Hyde Park” jest promocja początkujących filmowców amatorów oraz prezentacja filmów krótkometrażowych, które nie mieszczą się w standardowej klasyfikacji gatunkowej.

 

Podczas „Hyde Parku” zaprezentowanych zostanie kilkanaście krótkich (trwających do 15 minut), i zabawnych form filmowych zrealizowanych przez filmowców amatorów, które ze względu na swoją błyskotliwą formę i treść, ale przy niedostatkach warsztatowych, wymykają się klasyfikacji gatunkowej. Pozostają niedocenione lub niezauważone. Hyde Park jest miejscem gdzie wszystkie amatorskie produkcje mogą zostać zaprezentowane przed szeroką i spontanicznie reagującą publicznością.

Zgłoszenia do 19 maja

7. Ogólnopolskie Spotkania Filmowe „Kameralne Lato” Radom 2014 odbędą się w dniach 6-12 lipca 2014 roku. Szczegóły dotyczące zgłoszeń filmów dostępne są na stronie internetowej www.kameralnelato.pl.

 

Filmy do udziału w każdym z trzech konkursów (wraz z dokładnie wypełnionym formularzem zgłoszeniowym dostępnym na stronie internetowej) można przesyłać do dnia 19 maja 2014 r. na adres Biura Festiwalu:

 

Stowarzyszenie FILMFORUM
INQBATOR Edukacji Kulturalnej
ul. Dolnośląska 3 (III piętro),
01-736 Warszawa
z dopiskiem „KAMERALNE LATO 2014.

 

Zgłoszenie filmu jest bezpłatne.

Festiwal współfinansowany przez PISF

Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Film Forum, współorganizatorami: Mazowiecka Komenda Wojewódzka Policji oraz Instytut Kosmopolis.

 

„Kameralne Lato” jest współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Oficjalna strona internetowa: http://www.kameralnelato.pl
Facebook: https://www.facebook.com/kameralnelato

 

Na podstawie materiałów organizatora

19.03.2014