Nagroda dla Agnieszki Odorowicz

20 stycznia w kinie Kultura w Warszawie odbyło się uroczyste wręczenie nagród specjalnych CIFEJ (Centre International du Film pour l’Enfance et la Jeunesse), międzynarodowej organizacji zajmującej się problematyką filmu i twórczości audiowizualnej dla dzieci i młodzieży. Wśród nagrodzonych za specjalne zasługi w dziedzinie filmów dla dzieci, znalazła się dyrektor PISF, Agnieszka Odorowicz.

Dyrektor PISF nagrodzona przez CIFEJ

Dyrektor PISF Agnieszka Odorowicz i prezes SFP Jacek Bromski zostali uhonorowani przez CIFEJ specjalnymi nagrodami za wspieranie i promowanie filmów dla dzieci. Nagrodę z rąk dyrektor CIFEJ, Firdoze Bulbulia i sekretarza CIFEJ Mohsena Chiniforoushana, w imieniu Agnieszki Odorowicz odebrała Izabela Kiszka, kierownik Działu Współpracy Międzynarodowej w Polskim Instytucie Sztuki Filmowej.

Witold Giersz z nagrodą za całokształt twórczości

Nagrodą specjalną CIFEJ za całokształt twórczości został uhonorowany Witold Giersz, reżyser filmów animowanych dla najmłodszych. Reżyser ma na swoim koncie realizację ponad czterdziestu animacji wykonanych w różnych technikach. Do jego najwybitniejszych obrazów zaliczane są animacje malowane techniką olejną takie jak „Mały western”, „Czerwone i czarne”, „Koń”, 'Pożar” i film lalkowy „Oczekiwanie”.

CIFEJ

Organizacja CIFEJ została utworzona pod auspicjami UNESCO w 1955 roku. Realizuje przyjęte przez UNESCO cele międzynarodowej współpracy w zakresie edukacji, praw dziecka do obioru dóbr kultury, tolerancji religijnej, promocji języków narodowych i różnorodności kulturowej poprzez środki audiowizualne. Obecnie jednym z głównych jej zadań jest wspieranie i promocja produkcji oraz dystrybucji filmów (w tym programów telewizyjnych) dla dzieci, edukacja artystyczna poprzez programy „Kids for Kids”.

Walne Zgromadzenie CIFEJ po raz pierwszy w Polsce

Od 20 do 23 stycznia 2012 Walne Zgromadzenie CIFEJ odbędzie się po raz pierwszy w Polsce. Biorą w nim udział przedstawiciele twórców, producentów i dystrybutorów filmowych, dyrektorzy festiwali oraz reprezentanci współpracujących z CIFEJ organizacji członkowskich z Europy, Afryki, Chin, Indii, Kanady i Iranu.

Filmowe przekraczanie granic

Podczas kilkudniowego spotkania zostaną omówione m.in. możliwości zacieśnienia współpracy w zakresie realizacji filmów artystycznych, kwestie działalności edukacyjnej wśród młodych widzów, szczególnie na polu tworzenia etiud animowanych. Jednym z najważniejszych zagadnień będzie filmowe przekraczanie granic, czyli próba sprawienia, aby młodzi ludzie poprzez twórczość filmową mogli poznawać życie swoich rówieśników w innych krajach.

 

Aktualnie w skład CIFEJ wchodzi 156 członków z 54 krajów, siedziba organizacji mieści się w Teheranie. Walne Zgromadzenie CIFEJ w Warszawie odbywa się na zaproszenie Stowarzyszenia Filmowców Polskich, PISF – Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Polsko-Brytyjskiej Fundacji Filmów Młodego Widza.

 

Więcej informacji na stronie: www.cifej.com.

Paulina Bez

20.01.2012