Nagrody 10. MFF Watch Docs

Zakończył się jubileuszowy 10. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Watch Docs – Prawa Człowieka w Filmie. Międzynarodowe jury Nagrodę Główną Watch Docs przyznało filmowi „Karawana kobiet” autorstwa Nathalie Borgers. Zwycięski film jest koprodukcją austriacko-belgijsko-francuską.

 

W jury konkursu znaleźli się: René Bijloo – współzałożyciel i dyrektor hiszpańskiego konkursu filmów dokumentalnych Cinestrat, Jurij Dżibladze – prezes Centrum Rozwoju Demokracji i Praw Człowieka – rosyjskiej organizacji pozarządowej, Orwa Nyrabia – Dyrektor Programowy Festiwalu Filmów Dokumentalnych DOX BOX w Damaszku, artystka Katarzyna Kozyra oraz Anna Kowalewska-Onaszkiewicz z TVP1.

 

Gości wieczoru przywitali dyrektorzy festiwalu: Maciej Nowicki i Konrad Wirkowski. Podziękowali oni współtwórcom imprezy, patronom i wolontariuszom, którzy pomagali przy promocji i obsłudze festiwalu.

Nagrodę Główną Watch Docs otrzymał film „Karawana kobiet” w reżyserii Nathalie Borgers. – Jest to film pełen szacunku w spojrzeniu na Afrykę i jej kulturę. Dziękujemy bohaterkom i autorce za to, że zabrała nas w podróż razem z tymi silnymi, mądrymi, niezależnymi i walczącymi o prawo do lepszego życia kobietami, za to, że mogliśmy się przejrzeć w ich oczach, a także za niezwykle piękny, wyrazisty język filmowy. Jesteśmy zaszczyceni, że mogliśmy wybrać akurat ten film – powiedziała Anna Kowalewska-Onaszkiewicz.

 

Jury przyznało również dwa Wyróżnienia Specjalne. Nagrodzono meksykański film „Winny z założenia” autorstwa Roberto Hernándeza i Geoffrey’a Smitha. W uzasadnieniu werdyktu jury podkreśliło, że dokument jako gatunek filmowy niesie potencjał zmiany rzeczywistości. W tym przypadku chodzi o meksykański system prawny, który z góry zakłada domniemanie winy, a nie niewinność oskarżonego (…). Autorzy tak bardzo zaangażowali się w sprawę uwolnienia bohatera, które, akurat w tym przypadku, się udało. Film „Winny z założenia” zdobył również Nagrodę Publiczności.

 

Wyróżnienie Specjalne otrzymała także Kerstin Nickig , autorka polsko – niemieckiego dokumentu „Nigdzie w Europie”. Obraz ten został dofinansowany m.in. przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. – Film ten przez wzruszające ludzkie historie rodzin uchodźców starających się o azyl pokazuje niesprawność systemu obrony praw człowieka w krajach Unii Europejskiej – odczytała uzasadnienie werdyktu jury Katarzyna Kozyra.

 

Więcej informacji o 10. MFF Watch Docs – Prawa Człowieka w Filmie: www.watchdocs.pl.

13.12.2010