Nagrody 13. MFF Watch Docs

12 grudnia zakończył się 13. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie. Gościem ceremonii zakończenia festiwalu był Ambasador Norwegii Karsten Klepsvik. Filmem zamknięcia był współfinansowany przez PISF dokument „Przywódcy” autorstwa Pawła Ferdka.

Ambasador Norwegii o Watch Docs

Organizatorzy Watch Docs ogłosili podjęcie trzyletniej ścisłej współpracy z Międzynarodowym Festiwalem Filmowym w Bergen w Norwegii. – Nazwa festiwalu Watch Docs jest bardzo trafna i dobrze wyraża znaczenie tej imprezy (…). Plakaty rozwieszone w całej Warszawie bardzo skutecznie przyciągają wzrok. Pies stróżujący zaczyna szczekać, kiedy dostrzega jakieś zagrożenie. Zadaniem takiego psa jest obudzenie nas, jednak naszym zadaniem jest działanie w obliczu tego zagrożenia, by chronić siebie, naszych bliskich i to, w co wierzymy. Słowo „dokument” wywodzi się z łacińskiego „docere” czyli „uczyć”. Film dokumentalny zwraca naszą uwagę na realia, o których powinniśmy więcej wiedzieć. Dobre filmy dokumentalne to mocne instrumenty. Tworzenie takich dokumentów wymaga wielkich umiejętności, a czasami oglądanie takich dokumentów może być ciężkie. Filmy dokumentalne wyrywają nas z naszego wygodnego życia i stawiają wobec realiów, o których wolimy zapomnieć – mówił podczas ceremonii Ambasador Norwegii Karsten Klepsvik. – Ważnym wyzwaniem jest dotarcie z tymi filmami do grup ludzi, którzy nie chodzą na festiwale w rodzaju Watch Docs. Powinniśmy przynajmniej wykorzystać tę wiedzę, którą zdobyliśmy oglądając te filmy i w ten sposób uczestniczyć w debacie publicznej i prywatnej – podkreślał.

Nagroda im. Marka Nowickiego

Od 2003 roku Helsińska Fundacja Praw Człowieka przyznaje dokumentalistom nagrodę festiwalu za wybitne osiągnięcia w ukazywaniu praw człowieka w filmie. W tym roku Nagrodę im. Marka Nowickiego otrzymała reżyserka Maria Ramos. – Jej filmy to dokumenty społeczne, rzetelna próba spojrzenia na rzeczywistość bez z góry przyjętych tez. Jednocześnie to dokumenty kreacyjne, które siłę wyrazu czerpią z głębokiej pracy nad formą (…). Chciałoby się powiedzieć, że te filmy są piękne, ponieważ są prawdziwe – mówił dyrektor festiwalu Maciej Nowicki wręczając nagrodę. – Chciałam dedykować tę nagrodę wszystkim bohaterom moich filmów oraz osobom z Brazylii i Holandii, bez których te filmy nie mogłyby powstać – mówiła podczas ceremonii artystka.

Nagrody 13. Watch Docs

Nagrodę Głowną 13. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie otrzymał irański dokumentalista Nima Sarvestani za zrealizowany w Afganistanie film „Za kratami nie nosimy burek”. W uzasadnieniu werdyktu jury 13. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie, w składzie: Fernand Melgar, Veton Nurkollari, Maria Ramos, Shadi Sadr i Tadeusz Sobolewski,  napisało, że film Sarvestaniego jest szczerym i poruszającym portretem kobiet zbuntowanych przeciwko nieludzkim regułom społecznym. Ten obserwacyjny dokument odsłania świat wewnętrzny i osobiste dramaty kobiet doświadczających paradoksalnego poczucia bezpieczeństwa w więzieniu.

Wyróżnienia specjalne

Ponadto jury 13. Watch Docs przyznało dwa specjalne wyróżnienia: filmowi „Bóg kocha Ugandę” w reżyserii Rogera Rossa Williamsa za inteligentny i odważny obraz fundamentalistycznej kampanii grożącej młodej afrykańskiej demokracji oraz „Jak zbudować państwo?” w reżyserii Anne Poiret i Florence Martin-Kessler, które towarzysząc narodzinom młodego państwa, ukazały nie tylko znane trudności i dylematy, lecz także nadzieję i determinację nowych obywateli Południowego Sudanu.

 

Film „Za kratami nie nosimy burek” można oglądać do 15 grudnia online: www.kinoplex.gazeta.pl.

 

Marta Sikorska

13.12.2013