Nagrodzeni na 46. FPFF w Gdyni

Kolejna edycja gdyńskiego festiwalu dobiegła końca – najważniejszą nagrodę w Konkursie Głównym, Złote Lwy, otrzymał film „Wszystkie nasze strachy” w reż. Łukasza Rondudy i Łukasza Gutta. Laureatem Srebrnych Lwów został z kolei Jan P. Matuszyński, twórca polskiego kandydata do Oscara, obrazu „Żeby nie było śladów”.

W Konkursie Głównym 46. FPFF walczyło 16 polskich filmów, w tym aż 6 pełnometrażowych debiutów. Choć nie każdy mógł otrzymać Złote Lwy, większość z nich została obsypana innymi nagrodami.  

Filmy oceniało jury w składzie: Andrzej Barański (przewodniczący), Bogdan Dziworski, Robert Bolesto, Emilia Mira Haviarová, Joanna Kulig, Dorota Roqueplo, Agnieszka Smoczyńska i Mikołaj Trzaska. O jednej nagrodzie – Nagrodzie Publiczności – decydowali widzowie. 

Dwie nagrody dla „Sonaty” 

Nagrodę Publiczności 46. FPFF zdobył film „Sonata” w reż. Bartosza Blaschke. Oparta na faktach historia utalentowanego muzycznie, niedosłyszącego Grzegorza Płonki zyskała również uznanie jurorów, którzy postanowili nagrodzić wcielającego się w główną rolę Michała Sikorskiego za najlepszy profesjonalny debiut aktorski.  

Jedna nagroda za „Moje wspaniałe życie”, trzy za „Innych Ludzi” 

Nagrodę za reżyserię otrzymał Łukasz Grzegorzek za film „Moje wspaniałe życie”, a za debiut reżyserski – Aleksandra Terpińska, za opartą na książce Doroty Masłowskiej produkcję „Inni ludzie”. Do współtwórców tego właśnie filmu trafiły również statuetki dwóch innych kategorii: Jacek Beler odebrał nagrodę za najlepszą główną rolę męską, a Magdalena Chowańska za montaż. 

Dwie nagrody dla „Mosquito State” 

Film „Mosquito State” w reż. Filipa Jana Rymszy i prod. Włodzimierza Niderhausa i Alyssy Swanzey (oraz samego reżysera) został doceniony za Inne Spojrzenie (Złoty Pazur), a także za dźwięk, za który odpowiadają Zofia Moruś, Mateusz Adamczyk oraz Sebastian Witkowski. 

Dwie nagrody dla „Prime Time” 

Film „Prime Time” w reż. Jakuba Piątka zdobył statuetkę za muzykę (Teoniki Rożynek) i za drugoplanową rolę męską (Andrzej Kłak). 

Dwie nagrody dla filmu „Hiacynt” 

Za film z najlepszym scenariuszem uznano napisaną przez Marcina Ciastonia produkcję „Hiacynt” w reż. Piotra Domalewskiego. Doceniono w nim również charakteryzację, za którą odpowiada Daria Siejak. 

Nagrody za role kobiece 

Nagroda za najlepszą drugoplanową rolę kobiecą trafiła do Sławomiry Łozińskiej, która zagrała w „Lokatorce” Michała Otłowskiego, a za pierwszoplanową – do Marii Dębskiej za film „Bo we mnie jest seks” Katarzyny Klimkiewicz. 

Nagrody za kostiumy i scenografię

Nagroda za najlepsze kostiumy powędrowała do Marty Ostrowicz, kostiumografki „Najmro. Kocha, kradnie, szanuje” w reż. Mateusza Rakowicza, a statuetkę za scenografię otrzymał Paweł Jarzębski za wykonaną pracę na planie „Żeby nie było śladów”.  

Poza Konkursem Głównym 

W Gdyni miał również miejsce Konkurs Filmów Krótkometrażowych oraz Konkurs Filmów Mikrobudżetowych. Laureatką pierwszego została Alicja Sokół, reżyserka filmu „Mój brat rybak”, a drugiego – Tomasz Habowski, reżyser „Piosenek o miłości”. 

Gratulujemy laureatkom i laureatom! 

27.09.2021