(fot. Agata Materowicz)

Nie żyje Barbara Krafftówna

W wieku 93 lat zmarła Barbara Krafftówna, aktorka teatralna i filmowa, a także artystka kabaretowa oraz piosenkarka. W pamięci widzów na zawsze pozostaną jej role – Felicji z „Jak być kochaną”, Honoratki z „Czterej Pancerni i pies”, Zosi w „Złocie” czy Barbarki w „Upale”. Występowała w dziesiątkach spektakli teatralnych, a także w kabarecie „Pod Egidą” i Kabarecie Starszych Panów, gdzie tańczyła, śpiewała oraz bawiła publiczność.

Była absolwentką działającego przy Starym Teatrze Studia Dramatycznego Iwo Galla. Od początku kariery występowała na teatralnych deskach, m.in. Gdyni, Łodzi czy Wrocławia. W 1953 roku na stałe związała się z Warszawą, grając w Teatrze Nowej Warszawy oraz w teatrach: Komedia, Dramatycznym, Narodowym, Syrenie i Współczesnym. Podczas długiego pobytu w USA wyreżyserowała „Kram z piosenkami” Schillera, a także współpracowała ze studentami Szkoły Teatralnej, Filmowej i Telewizyjnej w Los Angeles. Po powrocie do Polski stołeczny Teatr Dramatyczny powierzył jej rolę tytułowej „Alicji w krainie czarów” Carrolla w reżyserii Pawła Miśkiewicza, Teatr Syrena – Elizabeth Hatfield w „Jesiennych manewrach” Coke’a w reżyserii Krzysztofa Szustera, a Och-Teatr – Pani Wilberforce w „Trzeba zabić starszą panią” Linehana, spektaklu zrealizowanym pod okiem Cezarego Żaka.

Na dużym ekranie zagrała role w takich produkcjach jak: „Upał” i „Nikt nie woła” Kazimierza Kutza, „Popiół i diament” Andrzeja Wajdy, „Rękopis znaleziony w Saragossie”, „Złoto” i „Szyfry” Hasa, „Czterej pancerni i pies” Konrada Nałęckiego, „Przygody pana Michała” Pawła Komorowskiego, „Ich dzień powszedni” Aleksandra Ścibora-Rylskiego, „Przygoda z piosenką” Stanisława Barei, „Książę sezonu” Witolda Orzechowskiego, „Kłopotliwy gość” Jerzego Ziarnika, „Skutki noszenia kapelusza w maju” Krystyny Krupskiej-Wysockiej oraz nagrodzoną przez jury Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w San Sebastian – dramatyczną postać Felicji w obrazie „Jak być kochaną” Wojciecha Hasa.

Popularność przyniósł aktorce nie tylko teatr czy film, ale też radio, estrada i telewizja – a w niej dziesiątki spektakli Teatru Telewizji oraz Kabaret Starszych Panów. Książka „Krafftówna w krainie czarów” napisana wspólnie z Remigiuszem Grzelą posłużyła za kanwę scenariusza dokumentu o tym samym tytule, prezentowanego ostatnio na wielu festiwalach filmowych.

23.01.2022