Nowe premiery Studia Munka

Premiery Studia Munka
Basia z Podlasia, Chomik, Dróżnik, Popatrz na mnie


2 kwietnia 2012 w kinie Kultura odbył się kolejny pokaz filmów zrealizowanych w Studiu im. Andrzeja Munka. Animacja „Dróżnik” oraz fabuły „Basia z Podlasia”, „Popatrz na mnie” i „Chomik” były współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

W poniedziałkowym pokazie filmów, zrealizowanych w Studiu im. Andrzeja Munka, wzięli udział ich twórcy, którzy po projekcji spotkali się z publicznością. Jednym z gości premiery była dyrektor PISF, Agnieszka Odorowicz.

„Dróżnik”

Pierwszym filmem pokazanym publiczności w kinie Kultura był „Dróżnik” Piotra Szczepanowicza, zrealizowany w ramamach programu „Młoda Animacja”. Bohaterem filmu jest samotny mężczyzna, dróżnik, który pracuje na małej stacji, gdzieś na odludziu.

 

– Chciałem opowiedzieć historię o samotności, o samotni (…) i o człowieku, który żyje sam, ale nie do końca samotnie – mówił podczas poniedziałkowej premiery Piotr Szczepanowicz, który współrealizował efekty specjalne m.in. do animacji „Piotruś i wilk” Suzie Templeton , „Świteź” Kamila Polaka oraz „Radostki” Magdaleny Osińskiej.

„Basia z Podlasia”

Pierwszą z trzech zaprezentowanych fabuł była „Basia z Podlasia” Aleksandra Dembskiego. Bohaterem filmu, który został zrealizowany w konwencji dokumentu, jest Holender Ebert, która przybywa do Polski by znaleźć żonę. Film w satyryczny sposób pokazuje różnice w postrzeganiu współczesnego świata przez ludzi z zachodu i wschodu Europy. Współautorem scenariusza jest pisarz, Daniel Odija.

 

Obecny na premierze reżyser, opowiedział publiczności o tym, jak doszło do wyboru konwencji, w której został nakręcony film. – W pewnym momencie znowu zainspirowałem się kinem czeskim. (…) Pomyślałem, że ten sposób opowiadania, gdzie fikcja miesza się z faktem, jest dobrym pomysłem na opowiedzenie tej historii. (…) Moim założeniem było, żeby widz stopniowo orientował się, że jednak nie do końca mówimy prawdę – mówił Aleksander Dembski.

„Popatrz na mnie”

Film Katarzyny Jungowskiej „Popatrz na mnie” to historia o poszukiwaniu uczuć w świecie pełnym pokus. Pozornie niewiele łączy zapracowanego lekarza, samotną matkę i szczęśliwą parę na romantycznym wyjeździe. Jednak w pewnym momencie ich losy nieodwracalnie splatają się ze sobą. W rolach głównym wystąpili m.in. Maciej Stuhr, Izabela Kuna i Ewa Szykulska.

 

– Każdy z nas ma w życiu sytuacje, w których nie do końca widzi siebie. Każdemu przydałoby się czasami takie zatrzymanie i spojrzenie z boku, dlatego ten film nazywa się „Popatrz na mnie”. Powinniśmy czasem popatrzeć sami na siebie (…) – opowiadała o swoim filmie reżyserka.

„Chomik”

Film Bartłomieja Ignaciuka opowiada historię, która wydarza się wokół Przemka – chomika, ukochanego pupilka pary staruszków – który pewnej nocy wypada z okna kamienicy. Autorem lotniczego eksperymentu okazuje się wnuczek, dziewięcioletni Krzyś, którego rodzice zostawili na weekend u dziadków. Błahe z pozoru zdarzenie wstrząsa życiem małej społeczności. W filmie wystąpili m.in. Paweł Wilczak, Magdalena Różdżka i Magdalena Cwelówna.

 

Reżyser „Chomika” podczas spotkania z widzami opowiedział o kulisach realizowania fabuły w ramach programu „30 minut”: – To trudny format – to nie jest ani pełen metraż, ani tak naprawdę krótki metraż i czasami ciężko jest się zdecydować, (…) gdzie się zatrzymać (…). Do tego dochodzą również problemy realizacyjne, trzeba więc taki film bardzo precyzyjnie zaplanować – mówił.

Studio Munka ze wsparciem PISF

Studio im. Andrzeja Munka istnieje od 2008 roku. Zostało powołane przez Stowarzyszenie Filmowców Polskich i jest wspierane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, który co roku przekazuje środki na produkcję kolejnych filmów młodych twórców. Celem Studia jest pomaganie debiutującym polskim filmowcom tworzącym animacje, dokumenty i fabuły w ramach programów „Młoda Animacja”, „Pierwszy Dokument” i „30 minut”.

 

Paulina Bez

 

03.04.2012