Octopus Film Festival już po raz piąty

Nowe filmy gatunkowe z całego świata, które nie były wcześniej wyświetlane w Polsce, zostaną zaprezentowane w ramach Konkursu Głównego Octopus Film Festival. Nagrodę dla najlepszego obrazu przyznają widzowie. W rozbudowanym programie znajdzie się również miejsce dla takich elementów, jak: retrospektywy, pokazy specjalne, warsztaty czy spotkania z gośćmi. 5. edycja wydarzenia, które dofinansował PISF, odbędzie się w dniach 2-7 sierpnia br. w Gdańsku.

Pokazy filmowe będą rozsiane po całym mieście. Miejsce ich projekcji będzie korespondować z gatunkiem i fabułą wyświetlanego filmu. Nie zabraknie także autorskich pokazów, takich jak Seans Ukryty czy Seans z lektorem na żywo. Nowością tegorocznej edycji będzie Złota Macka – nagroda za całokształt twórczości dla filmowców szczególnie zasłużonych dla promocji kina gatunkowego.

Organizatorem Octopus Film Festival jest dystrybutor kina gatunkowego i artystycznego Velvet Spoon. Za tegoroczną identyfikację wizualną festiwalu odpowiada Patryk Hardziej.

„Dekada grozy. Polskie horrory z lat 80.”

W ramach współpracy z Festiwalem Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, jego Dyrektor artystyczny Tomasz Kolankiewicz przedstawi autorską selekcję nieoczywistych polskich horrorów z lat osiemdziesiątych, których pokazy wzbogacone zostaną o rozbudowane prelekcje. Będą to takie filmy jak: „Dom Sary”, „Alchemik”, „Król komputerów”, „Widziadło”, „Jajo” czy „Lubię nietoperze”.

– W tym roku dla widzów i widzek Octopusa przygotowałem prawdziwą filmową jazdę bez trzymanki po historii polskiego kina grozy. W moim wyborze skoncentrowałem się na horrorach z lat 80. – bodajże najbardziej płodnej dekady dla rodzimego kina grozy. (…) Mamy tutaj i kino wampiryczne i polskie Monster Movie, pełne i średnie metraże, dzieła kinowe i telewizyjne. Zapewniam, że będzie i śmiesznie, i strasznie… a czasem wręcz strasznie śmiesznie – podkreśla Tomasz Kolankiewicz.

18.07.2022