(fot. arch. PAP/Piotr Polak)

Odszedł Jerzy Trela

W wieku 80 lat zmarł Jerzy Trela, aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, profesor i rektor Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie (w latach 1984-1990). Wystąpił w takich produkcjach jak: „Kolumbowie”, „Janosik”, „Pan Tadeusz” czy „Quo vadis”. Przez ponad 30 lat związany był ze sceną Narodowego Starego Teatru.

Jerzy Trela ukończył naukę w liceum plastycznym w Krakowie, po czym podjął studia na wydziale aktorskim Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie (ukończone w 1969). Na ekranie debiutował w telewizyjnym serialu „Stawka większa niż życie”, a na scenie teatralnej po raz pierwszy zagrał główną rolę w „Nosie” Mikołaja Gogola w krakowskim Teatrze Rozmaitości. Wcielił się także w postać m.in. Gustawa i Konrada w „Dziadach” Adama Mickiewicza, Jaszy w „Wiśniowym sadzie” Antona Czechowa, Raskolnikowa w „Zbrodni i karze” Fiodora Dostojewskiego czy Klaudiusza w „Hamlecie” Williama Szekspira. Od 1969 do stycznia 2014 występował w Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej. Był też jednym ze współtwórców Krakowskiego Teatru Scena STU. 

Do jego najbardziej znanych ról filmowych zaliczają się te m.in. w „Kolumbach” (reż. Janusz Morgenstern), „Znikąd donikąd” (reż. Kazimierz Kutz), „Do krwi ostatniej” (reż. Jerzy Hoffman), „Kobiecie samotnej” (reż. Agnieszka Holland), „Matce Królów” (reż. Janusz Zaorski), „Anioł w szafie” (reż. Stanisław Różewicz), „Trzech kolorach. Białym” (reż. Krzysztof Kieślowski) czy „Panu Tadeuszu” (reż. Andrzej Wajda). 11 maja 2022 Rada Miasta Krakowa nadała Jerzemu Treli tytuł Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa „w dowód uznania jego szczególnych zasług dla rozwoju życia teatralnego Krakowa i kultury polskiej”.

16.05.2022