Ostatni klaps na planie dokumentu „Rave/Rejw”

Zakończyły się zdjęcia do pełnometrażowego filmu dokumentalnego „Rave/Rejw” w reżyserii Dawida Nickela i Łukasza Rondudy. Opowiada on historię rozwoju muzyki techno i kultury rave w Polsce z dwóch perspektyw: historycznej i współczesnej. Film – jako jedyny projekt dokumentalny – był prezentowany w sekcji Works in Progress podczas wydarzenia Polish Days na Nowych Horyzontach. Produkcja została dofinansowana przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Premiera filmu jest zaplanowana na 2024 rok.

W filmie mowa jest o ścisłym powiązaniu muzyki techno z historią polskiej transformacji lat 90., na wielu poziomach wyrażającej ducha przemian, a także o najważniejszych jej środowiskach z różnych klas społecznych: łódzkim techno i klubie Ekwador w Manieczkach. Tamten czas został jednak pokazany z perspektywy ich dzieci – pokolenia Z. Wśród młodych ludzi panuje nieustająca fascynacja i moda na lata 90., ale i krytyczna świadomość naiwności i utopijności pierwszego pokolenia techno w Polsce. Przewodnikiem po tym świecie jest tutaj Marcello Zamenhoff, performer i jeden z pionierów kultury rave sprzed przeszło 30 lat, oraz dwójka młodych rejwowców: Marysia i Janusz.

Wyjątkowość tego projektu polega nam tym, że wychodzi on poza ramy filmu. Twórcy przekonują, że jest to „kreacyjny dokument” poprzedzony wieloletnią pracą dokumentacyjną i współpracą z bohaterami. Realizatorzy zgromadzili wokół siebie społeczność techno i zaangażowali twórców tej muzyki i kultury od lat 90. do współczesności, zarówno teoretyków jak i praktyków.

Twórcy filmu

Jednym z reżyserów filmu jest Łukasz Ronduda, współodpowiedzialny za nagrodzone „Wszystkie nasze strachy”. Jego obraz „Performer” otrzymał Think:The Award w sekcji Forum Expanded na 65. MFF w Berlinie. Drugi z reżyserów to Dawid Nickel, którego debiut fabularny „Ostatni Komers” zdobył główną nagrodę w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Producentką filmu „Rave/Rejw” jest Izabela Kiszka-Hoflik (IKH Pictures Promotion),a jego koproducentem jest DI Factory.

Autorem zdjęć do filmu jest Michał Pukowiec, za dźwięk odpowiada Jan Moszumański, a kierownikiem produkcji jest Marta Szamałek. Główni bohaterowie to: Maria Smolarz, Janusz Kotlicki, Marcelo Zammenhof, Grzegorz Różański i Dominika Sitnicka. Film, oprócz PISF, został dofinansowany przez Łódzki Fundusz Filmowy.

07.10.2023