Pierwsze nagrody 37. Gdynia Film Festival wręczone

Fot. Marcin Kułakowski, PISF
Główna nagroda im. Lucjana Bokińca. Mateusz Głowacki. Fot. Marcin Kułakowski, PISF

 

Dziś późnym wieczorem odbyła się gala wręczenia nagród w Konkursie Młodego Kina i nagród pozaregulaminowych 37. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

Jury w składzie: Marcin Wrona (przewodniczący), Agnieszka Wójtowicz-Vosloo, Magnus von Horn oraz Krzysztof Kornacki obejrzało 29 filmów i główną nagrodę im. Lucjana Bokińca przyznało Mateuszowi Głowackiemu za film „Kiedy ranne wstają zorze”. Nagrodę Specjalną odebrał Grzegorz Zariczny za „Nasza zima zła”.

Jury

– Pokazane tu filmy uciekają od akademickiej poprawności, a o to właśnie chodzi – podsumował prowadzący galę Ryszard Jaźwiński.

 

– Ten tydzień był dla nas lekcją – zaczął Marcin Wrona. – To, jak patrzycie na młode kino jest dla nas bardzo pouczające. Dziękujemy za to.

 

– Zwracaliśmy uwagę na szczerość, oryginalność, dojrzałość i własny język, tego też szukaliśmy w filmach młodych twórców – podkreślała Agnieszka Wojtowicz-Vosloo.

Kino niezależne

– Pokazane w tym roku w Gdyni kino niezależne zwiastuje swoje odrodzenie – chwalił Ryszard Jaźwiński.

 

Złotą Rybę Multimediaoff, czyli nagrodę publiczności w Przeglądzie Polskiego Kina Niezależnego otrzymał „Pokój” Macieja Bochniaka i Sławomira Shutego.

 

– Film zrobiłem za 2 tysiące złotych, a nagroda to 5 tysięcy. Czyli zostaje mi jeszcze na dwa filmy – żartował Bochniak.

Inne nagrody

Nagroda Kin Studyjnych przyznana została filmowi „Obława” Marcina Krzyształowicza. Dyskusyjne Kluby Filmowe nagrodziły Don Kichotem „Drogę na drugą stronę” wyreżyserowaną przez Ancę Damian. Złoty Klakier, nagroda dla najdłużej oklaskiwanego filmu Festiwalu, trafiła do Waldemara Krzystka za „80 milionów”. Za najlepszą frekwencję w kinach Bursztynowymi Lwami nagrodzone zostały „Listy do M.” w reżyserii Mitji Okorna.

 

Nagrodę dziennikarzy otrzymały filmy „Jesteś bogiem” w reżyserii Leszka Dawida i „Pokłosie” Władysława Pasikowskiego.

 

Nagrodę Internautów Wirtualnej Polski otrzymal Leszek Dawid za „Jesteś bogiem”.

Festiwale międzynarodowe

Nagrodę Festiwali i Przeglądów Filmu Polskiego za Granicą odebrał Piotr Trzaskalski za „Mój rower”. Otrzymał też Złotego Kangura, australijską nagrodę dla najlepszego polskiego filmu fabularnego. Nagrodę publiczności „Seattle Spirit of Polish Cinema – Viewers Choice Award” za rok 2011 przyznawaną przez widzów 19. Festiwalu Polskich Filmów w Seattle, otrzymał Antoni Krauze za film „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł”.

 

„People’s Choice Award” – nagroda Festiwalu Polskich Filmów w Toronto trafiła do filmu „Cudowne Lato” w reżyserii Ryszarda Brylskiego.

 

Nagrodę publiczności 9. Festiwalu Nowego Filmu Polskiego „Filmland Polen 2011” odebrał Jan Kidawa Błoński za film „Różyczka”.

 

– „Różyczka” to najstarszy nagrodzony tu film dzisiejszej gali, który Złote Lwy otrzymał już dwa lata temu. Cieszę się, że jest ciągle żywy – dziękował reżyser.

Nagroda młodych

Nagroda Młodzieżowej Rady Miasta trafiła do Marka Koterskiego za „Baby są jakieś inne”.

 

– Słuchajcie państwo, nigdy nie dostałem nagrody jako młodzież, jakiegoś Munka czy paszportu – mówił. – Dlatego bardzo mnie cieszy, że teraz dostaję nagrodę od młodych. Jak mówił Leopold Staff, młodość to coś, przychodzi z wiekiem.

Legalna kultura

Jury Konkursu Młodego Kina nagrodziło także filmy promujące korzystanie z legalnego dostępu do utworów. I Nagrodę odebrał Przemysław Konefał za film „Reversal Art”, II Nagrodę Jan Wiesław Caban za film „Kultura na gapę”. Wyróżnienie Fundacji „Legalna kultura” trafiło do Michała Baczunia za klip „Sorry, filmowcy”.

Najbardziej stylowi

Wschodzącą Gwiazdą Elle został Marcin Kowalczyk za rolę w filmie „Jesteś Bogiem”. Kryształową Gwiazdę Elle odebrała Joanna Kulig za rolę w filmie „Sponsoring”. Gwiazdą Gwiazd Elle została Agnieszka Grochowska. Aktorka odebrała też Nagrodę L’oreal Paris dla Najbardziej stylowej aktorki.

 

11.05.2012