(fot. Jarosław Sosiński/MEDIABRIGADE)

Pierwsze zdjęcia do filmu „Sonata”

Rozpoczęły się zdjęcia do debiutanckiego filmu Bartosza Blaschke „Sonata”. To oparta na faktach historia 14-latka, u którego stwierdzono niedosłuch, a nie jak wcześniej zakładano autyzm. Prawidłowa diagnoza pozwoliła odkryć talent muzyczny chłopca. Film, którego premiera zaplanowana jest na 2021 rok, współfinansowany jest przez PISF.

Film realizowany jest w Kościelisku, Murzasichlu, Gminie Poronin, Zakopanem, na Podkarpaciu, Śląsku,  Dolnym Śląsku oraz w Światowym Centrum Słuchu w Kajetanach. Na planie zdjęciowym pojawili się: Michał Sikorski, który wciela się w głównego bohatera – Grzegorza Płonkę, Małgorzata Foremniak oraz Łukasz Simlat w rolach jego rodziców. W filmie wystąpią także: Lech Dyblik, Irena Melcer, Barbara Wypych, Cezary Łukaszewicz oraz w roli profesora Henryka Skarżyskiego – Jerzy Stuhr. 

„Sonata” to pełnometrażowy debiut Bartosza Blaschke, który jest również autorem scenariusza, za który otrzymał drugą nagrodę na Script Pro 2018 podczas Krakowskiego Festiwalu OffCamera. Za zdjęcia odpowiada Tomasz Augustynek, muzykę skomponował Krzysztof A. Janczak. Scenografię przygotowała Alicja Kazimierczak, kostiumy – Emilia Czartoryska, a charakteryzację – Anna Gorońska.

Fabuła filmu

„Sonata” to film rozgrywający się w Tatrach, który opisuje autentyczną historię wyjątkowego muzyka – Grzegorza Płonki z Murzasichla. Pokazuje drogę okupioną ogromnym wysiłkiem i walką, do osiągnięcia niemożliwego.

Grzegorz Płonka – urodzony przedwcześnie, błędnie zdiagnozowany żył w swoim hermetycznym świecie nie potrafiąc nawiązać kontaktu z innymi. Kiedy kończy 14 lat wychodzi na jaw, że przyczyną izolacji nie jest autyzm tylko niedosłuch. Pod głuchotą chłopca skrywał się wielki talent muzyczny. Dzięki rodzicom, lekarzowi prof. Henrykowi Skarżyńskiemu oraz implantowi słuchowemu, zaczyna poznawać dźwięki, słowa i muzykę, w której się zakochuje. Pragnie zostać pianistą i wystąpić w filharmonii. Ale nikt poza nim samym i najbliższą rodziną nie wierzy, że ten głuchy chłopak – chociaż wspomagany nowoczesną technologią – spełni swoje marzenie.

Producentami filmu są: Marcin Kurek, Sylwester Banaszkiewicz (mediabrigade), a producentem liniowym: Kamil Janik. Koproducenci to: Telewizja Polska SA, Krakowskie Biuro Festiwalowe, Podkarpacki Fundusz Filmowy. Współpraca: ISTV Media , Gmina Poronin, Miasto Zakopane, Światowe Centrum Słuchu w Kajetanach, PFRON oddział Małopolski.

09.09.2020