"Piłkarski poker" po 25 latach

10 grudnia 2013 w kinie Kultura odbyła się kolejna premiera filmu zrekonstruowanego cyfrowo w ramach projektu KinoRP. Zaprezentowany został z film „Piłkarski poker” w reżyserii Janusza Zaorskiego. Rekonstrukcja filmu była współfinansowana przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Piłka nożna

Janusz Zaorski pokazał w filmie z 1988 roku polską rzeczywistość schyłkowego PRL-u na przykładzie futbolowego światka. System się zmienił, ale zdaniem wielu kibiców film ten, choć fabularny, stanowi w istocie najlepszy dokument o polskiej piłce nożnej. Czy rzeczywiście diagnoza postawiona przed laty pozostaje aktualna? Jak podkreślał reżyser, w magicznej kuli piłki nożnej odbija się przecież coś więcej.

 

Premiera „Piłkarskiego pokera” odbyła się 1 kwietnia 1989 roku. Data ta dobrze korespondowała z fabułą filmu i przekrętem, jaki w decydującej fazie walki o mistrzostwo Polski główny bohater, sędzia Laguna, planuje zrobić, aby pokrzyżować plany próbującym nim manipulować prezesom klubów. W filmie wzięli udział m.in. Janusz Gajos, Małgorzata Pieczyńska, Marian Opania, Edward Linde-Lubaszenko, Jan Englert, Mariusz Benoit i Olaf Lubaszenko.

Ciąg dalszy?

To dziwne uczucie. Od premiery minęło prawie ćwierć wieku, od samych zdjęć jeszcze dłużej. Cieszę się, że mogę dziś zobaczyć ten film w zdigitalizowanej formie – powitał gości premiery reżyser. – Wielokrotnie pytany, dlaczego nie robię ciągu dalszego, mam bardzo prostą odpowiedź. Zrealizuję ją, kiedy pierwsza nie będzie już aktualna. I jak sami państwo widzicie, na razie do tego nie dochodzi.

 

– Początkowo, miał to być prosty film o piłkarzu, który siedzi na trybunie i patrząc na mecz, wspomina dawne wspaniałe chwile. Decydenci się tym zachwycili i pozwolili na kręcenie. Dzięki temu udało się ten film zrobić – mówił scenarzysta Jan Purzycki.

Elegancki garnitur

– Ja z niecierpliwością czekam, żeby zobaczyć film w nowym wydaniu – dodał Janusz Gajos, grający główną rolę. – Rok 1989 to był okres, kiedy kupienie artykułu dobrej jakości było sztuką. A ponieważ ja grałem w tym filmie w niezłym garniturze, to zaklepałem go sobie. I odkupiłem, z przeznaczeniem na różne odświętne okazje, między innymi premierę. W jej dniu weszliśmy wszyscy na scenę. Patrzę, a w takim samym garniturze jest operator i jeszcze trzech innych panów. Takie to były czasy.

Dariusz Szpakowski

– Skoro film jest zdaniem reżysera wciąż aktualny, to może, tu zwracam się do niego i scenarzysty, czas zająć się finałami mistrzostw Europy albo mistrzostw świata – żartował Dariusz Szpakowski, komentator sportowy, który zagrał w filmie siebie.

Rekonstrukcja

– Absolutnie wszystkie filmy w ramach projektu Rekonstrukcja cyfrowa to dzieła szczególne i „Piłkarski poker” jest tego dowodem – dodał Bernard Lubański z firmy DMMS, wydawcy cyklu. – Nadszedł czas, żeby ukazały się na płytach DVD i Blu-ray. Niedawno wydaliśmy pierwszych piętnaście filmów w ramach serii „Rekonstrukcja cyfrowa – klasyka polskiego kina”. Ten pakiet, wraz z „Piłkarskim pokerem”, wręczamy dziś reżyserowi Januszowi Zaorskiemu.

Projekt KinoRP

Projekt KinoRP to przedsięwzięcie zainicjowane w roku 2008 przez firmę KPD i koordynowane przez Cyfrowe Repozytorium Filmowe Spółka z o.o. Jego celem jest rekonstrukcja najwybitniejszych dzieł polskiej sztuki filmowej i dostosowanie jakości filmu do możliwości technicznych najnowszej technologii projekcji.

 

Partnerami projektu są obecnie: Studio Filmowe KADR, Studio Filmowe TOR, Studio Filmowe ZEBRA, Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Wytwórnia Filmów Oświatowych, Studio Filmów Rysunkowych, Studio Miniatur Filmowych, Fixafilm, DI Factory, Studio Filmowe TPS, Chimney, Yakumama Film, Studio Produkcyjne Orka, Soundplace, Strefa Dźwięku, ProSound Studio, Radosław Skłodowski, BTI Studios. Wydawcą cyklu jest DMMS – media distribution.

Premiera ze wsparciem PISF

Premiera filmu została zorganizowana przez: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej, Wytwórnię Filmów Fabularnych i Dokumentalnych, kino Kultura oraz twórców projektu KinoRP.

 

Aleksandra Różdżyńska

11.12.2013