Planete+ Doc (P)Review w kinie Iluzjon

28 marca oraz 4,18 i 25 kwietnia 2013 w kinie Iluzjon w Warszawie w ramach Planete+ Doc (P)Review będzie można zobaczyć wybrane filmy dokumentalne, które znajdą się w programie 10. edycji festiwalu Planete+ Doc.

„More Than Honey”

28 marca zostanie pokazany film „More Than Honey” Markusa Imhoofa. Nominowany do Oskara reżyser, który w życiu prywatnym jest wnukiem szwajcarskiego pszczelarza, w filmie opowiada o poważnym kryzysie, jaki dotyka obecnie populację pszczół. W ciągu zaledwie ostatniej dekady wyginęły ich miliony. Wykorzystując najnowszą technologię, umożliwiającą obserwację niewidocznych gołym okiem zjawisk, Imhoof z własnej perspektywy pokazuje rolę i piękno pszczół, a także fatalizm ich losu. Po projekcji z widzami spotkają się: rzecznik prasowy Greenpeace Jacek Winiarski i Prezes Stowarzyszenia Pszczelarzy Elżbieta Kowalczyk. Spotkanie poprowadzi Adam Ostolski.

„Forget me not”

4 kwietnia będzie można zobaczyć film „Forget me not” w reżyserii Davida Sievekinga, znanego polskim widzom z filmu „Dawid chce odlecieć”. Reżyser tym razem portretuje swoją matkę, która zapada na chorobę Alzheimera i powoli zapomina o świecie, w którym żyje. Po pokazie filmu odbędzie się dyskusja z udziałem: Damiana Kality – koordynatorki projektu „Seniorzy w akcji” z ramienia Stowarzyszenia Inicjatyw Twórczych „ę”, Ilony Prokop – kierowniczki zespołu pilęgnacyjno-opiekuńczego w Centrum Alzheimera, Haliny Wolskiej – opiekunki kwalifikowanej z Centrum Alzheimera. Dyskusję poprowadzi Karolina Sulej.

„Private Universe”

18 kwietnia organizatorzy festiwalu Plenet+ Doc pokażą film „Private Universe” w reżyserii Heleny Trestíkovej, która przez 37 lat śledziła losy jednej z czeskich rodzin. W sposób niezwykle poruszający i wnikliwy reżyserka pokazuje liczne związki, jakie łączą historię rodziny z polityczno-społecznymi zmianami. Obraz podkreśla również jak ważną rolę odegrała w totalitaryzmie rodzinna jedność, funkcjonująca niczym idealna strategia społecznego przetrwania. Po pokazie filmu będzie można wziąć udział w dyskusji z udziałem: antropolożki Weroniki Parfianowicz-Vertun i krytyczki filmowej Gabrieli Sitek. Spotkanie poprowadzi Martyna Obarska.

„La Masion de la Radio”

W ramach ostatniego pokazu, przed 10. edycją festiwalu Planete+ Doc, 25 kwietnia zostanie pokazana francusko-japońska koprodukcja „La Masion de la Radio” w reżyserii Nicolasa Philiberta. Obraz próbuje odpowiedzieć na pytanie na czym polega magia kina. Nicolas Philibert podjął się tego wyzwania, próbując pokazać, czym tak naprawdę jest „ślepe medium”, które stymuluje naszą wyobraźnię. Przez pół roku wędrował z kamerą po korytarzach okrągłego budynku Francuskiego Radia przy brzegach Sekwany, aby przedstawić ludzi, którzy są zupełnie oddani drobiazgowym czynnościom związanym z pracą w radiu. W dyskusji po projekcji wezmą udział dziennikarze Michał Nogaś (III Program Polskiego Radia) i Krzysztof Grzybowski (IV Program Polskiego Radia, TVP Kultura). Spotkanie poprowadzi Karolina Sulej.

10. edycja Planete+ Doc ze wsparciem PISF

W tym roku festiwal Plenete+ Doc odbędzie się już po raz 10: w Warszawie (10-19 maja) i we Wrocławiu (12-19 maja). Wydarzenie jest współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Więcej informacji na temat pokazów w kinie Iluzjon na profilu festiwalu na Facebooku.

 

Strona festiwalu: planetedocff.pl.

 

Na podstawie materiału organizatora opracowała Paulina Bez

13.03.2013