Polacy na liście Variety 500

Producentka filmowa Ewa Puszczyńska i Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej Radosław Śmigulski znaleźli się na prestiżowej liście najbardziej wpływowych ludzi branży medialnej. Po raz piąty opublikował ją amerykański magazyn Variety. Najwięcej światowych liderów tej branży pochodzi z USA, Wielkiej Brytanii, Francji i Chin.

Ewa Puszczyńska to anglistka i producentka filmowa z Łodzi. Od 1995 roku związana jest z firmą Opus Film, początkowo jako producentka reklam, a od 2005 – producentka filmów fabularnych. Specjalizuje się w koprodukcjach międzynarodowych. Pracowała przy „Masz na imię Justine” Franco de Peñy, „Lekcjach pana Kuki” Dariusza Gajewskiego, „Zero” Pawła Borowskiego czy „Kongresie” Ariego Folmana. Wyprodukowała „Idę” Pawła Pawlikowskiego, która jako pierwszy polski obraz, oprócz Europejskiej Nagrody Filmowej, BAFTA i kilkudziesięciu innych nagród na polskich i światowych festiwalach, otrzymała Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny. Odpowiadała też za produkcję kolejnego filmu Pawlikowskiego, nominowaną do Amerykańskich Nagród Filmowych w aż trzech kategoriach – „Zimną wojnę”.

W 2020 roku wyprodukowany przez Ewę Puszczyńską i Agnieszkę Ścibór film „Zabij to i wyjedź z tego miasta” zdobył Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Jest też jedną z producentek międzynarodowej koprodukcji „Aida” w reżyserii Jasmili Žbanić, która była nominowana do Oscara w kategorii Najlepszy Film Międzynarodowy, a także do nagród Brytyjskiej Akademii Filmowej i Telewizyjnej – BAFTA w kategoriach: film nieanglojęzyczny i reżyseria. Obraz otrzymał nagrodę Independent Spirit Awards dla najlepszego filmu międzynarodowego oraz okazał się najlepszym filmem roku podczas gali wręczenia Europejskich Nagród Filmowych. Zdobył także statuetki za reżyserię, dla najlepszej aktorki i Nagrodę Publiczności.

Dyrektor PISF

Na liście Variety 500 znalazł się także Radosław Śmigulski – prawnik, menadżer, przedsiębiorca, członek Europejskiej Akademii Filmowej, a od 2017 roku dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2009-2010 pełnił obowiązki dyrektora Agencji Filmowej Telewizji Polskiej, a następnie dyrektora generalnego Syrena Films sp. z o.o. Przez kilka lat związany z Totalizatorem Sportowym sp. z o.o., gdzie m.in. pełnił obowiązki prezesa zarządu i członka zarządu spółki. 7 grudnia 2017 po wygranym konkursie został powołany na stanowisko dyrektora Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Za jego kadencji nastąpił rozkwit polskiej kinematografii, co potwierdzają liczne sukcesy dofinansowanych przez PISF filmów na najbardziej prestiżowych wydarzeniach za granicą. Sukcesem okazało się także wprowadzenie w 2019 roku systemu wsparcia produkcji audiowizualnej, tzw. zachęt, regulowanego ustawą o finansowym wspieraniu produkcji audiowizualnej, który oferuje zwrot poniesionych w Polsce kosztów produkcji w wysokości 30% polskich wydatków kwalifikowalnych. Autorską inicjatywą Dyrektora PISF było utworzenie w 2018 roku Priorytetu Produkcja filmów fabularnych pełnometrażowych mikrobudżetowych „Pierwszy Film”. Skierowany jest on do debiutantów – przede wszystkim absolwentów wydziałów reżyserii szkół filmowych, ale także innych twórców, którzy mogą przedstawić swój dorobek filmowy w weryfikowalnej formie. Dzięki temu dofinansowaniu co roku powstają debiutanckie filmy pełnometrażowe, które następnie pokazywane są na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni w Konkursie Filmów Mikrobudżetowych.

Wszystkie wyróżnione osoby z branży medialnej możemy zobaczyć tutaj: https://variety.com/variety-500/

27.12.2021