Polska delegacja na Nordisk Panorama Forum

Choć Nordisk Panorama Forum to wydarzenie związane z finansowaniem filmów dokumentalnych z krajów nordyckich, to każdego roku organizatorzy zapraszają na nie jedną delegację z kraju spoza swojego kręgu. W 2021 r. – po raz drugi w historii – zaproszono grupę filmowców z Polski. Co to dla nich oznacza? 

Delegację Polish Docs PRO zasilą zarówno reżyserzy, jak i producenci filmów dokumentalnych. Ci ostatni zostali zaproszeni m.in. na Producers Meet Producers – spotkania koprodukcyjne z partnerami z regionu nordyckiego. Uczestnicy zaprezentują swoje dotychczasowe dokonania oraz nowe projekty, po czym dostaną możliwość nawiązania kontaktów ze skandynawskimi przedstawicielami funduszy filmowych, stacji telewizyjnych, instytutów filmowych oraz firm dystrybucyjnych.

W gronie uczestników Nordisk Panorama Forum znajdą się autorzy 10 polskich produkcji: „Lili” (reż. Sylwia Rosak, prod. Katarzyna Kuczyńska), „Wielomiłość” (reż. Joanna Ratajczak, prod. Stanisław Zaborowski), „The Ultimate Joker” (reż. Krzysztof Dzięciołowski, prod. Agata Jujeczka), „Friends, Faggots” (reż. Alex Baczyński-Jenkins, prod. Ivo Krankowski), „Simona” (reż. i prod. Natalia Koryncka-Gruz), „Arcowski” (reż. Katarzyna Dąbkowska, prod. Ewa Żukowska), „Zaraza”(reż. Monika Kotecka, prod. Marta Szymanowska), „Dziewczyńskie historie” (reż. Aga Borzym, prod. Agnieszka Rostropowicz-Rutkowska), „13 baza” (reż. Paweł Hejbudzki, prod. Wojciech Karubin) i „Kiedy umilknie wiatr” (reż. Mateusz Gołębiewski, prod. Małgorzata Prociak). 

Organizatorem delegacji jest Krakowska Fundacja Filmowa.

Dwa polskie filmy i dwie polskie animacje 

Na międzynarodowym pitchingu zaprezentowane zostaną dwa polskie projekty:  „Lili” i „Wielomiłość”.  

Pierwszy z nich, wyprodukowany przez Haka Films, przedstawia historię i refleksje 8-letniej Lili, która dzieli swoje życie między dwójkę rodziców. Drugi, stworzony przez Silver Frame, opowiada o parze z 15-letnim stażem, w której on pragnie otworzyć związek na relacje z innymi partnerami, a ona zgadza się na ten eksperyment w imię miłości. 

Podczas Nordisk Panorama Forum zorganizowany zostanie również pitching filmów krótkometrażowych. W tym przypadku polskimi reprezentantami będą filmy animowane: „Gonave” (reż. Róża Duda i Michał Soja, prod. Aneta Zagórska) oraz „Już mnie nie ma” (reż. i prod. Nawojka Wierzbowska). 

Wydarzenie odbędzie się w drugiej połowie września. Inicjatywa jest współfinansowana przez PISF.

12.08.2021