Polska Gościem Honorowym na FICG37 w Meksyku

W ramach 37. Guadalajara International Film Festival (FICG37), który odbędzie się w dniach 10-18 czerwca zobaczymy także polskie filmy. Komitet Organizacyjny wydarzenia ogłosił, że Polska będzie tegorocznym Gościem Honorowym. W festiwalu weźmie też udział delegacja polskich producentów i twórców, co pozwoli zacieśnić relacje między Meksykiem a Polską i zwiększyć nasz potencjał koprodukcyjny. Na stronie festiwalu można zapoznać się z wypowiedzią Dyrektora PISF Radosława Śmigulskiego, którą zamieszczamy poniżej.

Cieszy nas rosnące zainteresowanie i entuzjazm polskim kinem, zwłaszcza, że historia kina w Polsce jest prawie tak długa jak historia kinematografii.

Filmowców takich jak Krzysztof Kieślowski, Andrzej Wajda, Andrzej Munk, Jerzy Skolimowski, Agnieszka Holland, Paweł Pawlikowski, Roman Polański czy współtwórców Polskiej Szkoły Plakatu i surrealistycznych filmów animowanych jak Walerian Borowczyk i Jan Lenica nie trzeba nikomu przedstawiać, ponieważ ich dorobek jest powszechnie rozpoznawalny. Mieli oni także ogromny wpływ na wielu reżyserów filmowych.

Młode polskie pokolenie filmowców kontynuuje długą tradycję rodzimego kina i odnosi sukcesy na arenie międzynarodowej. Polskie produkcje są zapraszane do udziału w konkursach na najważniejszych festiwalach na świecie i w ciągu ostatnich czterech lat otrzymały cztery nominacje do Oscara. Małgorzata Szumowska, Dorota Kobiela, Jan Komasa, Agnieszka Smoczyńska – to polscy przedstawiciele młodego pokolenia już uznawani na świecie. W ślad za nimi podążają jeszcze młodsi twórcy m.in. Tadeusz Łysiak, który właśnie otrzymał nominację do Oscara za krótkometrażowy film fabularny „Sukienka”.

Sukcesy święcą też polskie koprodukcje mniejszościowe. Debiut fabularny Christosa Nikou „Niepamięć” był zeszłorocznym greckim kandydatem do Oscara, a czeskim „Szarlatan” Agnieszki Holland. Z kolei bośniacki film „Aida” Jasmili Žbanić zdobył nominację do Oscara. W tym roku „Lamb” Valdimara Jóhannssona reprezentował Islandię.

Na koniec musimy wspomnieć o tym, co przyciąga do Polski międzynarodową produkcję – to system wsparcia produkcji audiowizualnej – tzw. „zachęty”. Oferuje on zwrot poniesionych w Polsce kosztów produkcji w wysokości 30% polskich wydatków kwalifikowalnych. Aby projekt otrzymał wsparcie jego producenci muszą m.in. współpracować z polskimi filmowcami. Polskie ekipy i producenci słyną z profesjonalizmu i kreatywności, dzięki czemu program ten cieszy się dużą popularnością od momentu wprowadzenia w 2019 roku.

Mając to na uwadze, czekamy na współpracę między Meksykiem a Polską i mamy nadzieję, że przyniesie ona wiele niezwykłych projektów o międzynarodowym potencjale.

Wszystkim uczestnikom festiwalu życzymy cennych doświadczeń!

Radosław Śmigulski
Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej

16.03.2022