(fot. Ricardo Vaz Palma)

Polska koprodukcja na Berlinale

Współfinansowany przez PISF film „Misja Ulji Funk” będzie mieć swoją światową premierę na 71. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie. Ta familijna komedia przygodowa, będąca międzynarodową koprodukcją z udziałem polskich twórców, zostanie zaprezentowana w sekcji konkursowej „Generation”.

Ze względu na pandemię tegoroczny festiwal w Berlinie odbędzie się w hybrydowej formule. W dniach 1-5 marca jurorom zostaną zaprezentowane filmy na zamkniętych pokazach, a targi European Film Market dla branży przeniesiono w całości do Internetu. Pokazy z udziałem widzów zaplanowane są na czerwiec tego roku. Więcej informacji o projekcie i jego premierze na Berlinale tu: https://www.berlinale.de/en/news-topics/news/detail_64265.html

„Misja Ulji Funk” jest jednym z pierwszych projektów, które otrzymały wsparcie w ramach tzw. „zachęt” dla produkcji audiowizualnych. Umożliwiło to zrealizowanie znacznej części zdjęć na terenie Polski oraz udział polskich twórców i aktorów.

(fot. Ricardo Vaz Palma)

Fabuła filmu

Główną bohaterką jest tytułowa 12-letnia Ulja Funk. Zafascynowana astronomią nastolatka odkrywa, że już za cztery dni mała asteroida CR272018 uderzy w Ziemię w miejscowości Pâtzschurk. Dziewczyna postanawia udowodnić swojej konserwatywnej rodzinie, że wiara w postęp i naukę ma sens. Nastolatka wbrew woli rodziny, z pomocą szkolnego kolegi Hanka, porywa karawan pogrzebowy i wyrusza w pełną przygód podróż przez Niemcy, Polskę i Białoruś w pogoni za zbliżającą się do Ziemi asteroidą. W drodze Ulja będzie musiała nie tylko przechytrzyć ścigających ją krewnych, ale też zrewidować swoje własne spojrzenie na przyjaźń i relacje z innymi ludźmi.

Reżyserką i autorką scenariusza filmu jest Barbara Kronenberg, a polską producentką Joanna Szymańska. Za charakteryzację odpowiadała Anna Nobel-Nobielska, a dźwięk na planie zrealizowała Zofia Moruś. Na ekranie pojawią się m.in. Mateusz Grydlik, Ewa Makomaska oraz Wojciech Żołądkiewicz. Film zrealizowano w koprodukcji między Niemcami („In Good Company”), Luksemburgiem („Samsa Films”) i Polską („Shipsboy”) ze wsparciem Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Aeroplan Studios.

09.02.2021