Polska obecność na festiwalu Anima w Brukseli

Pięć polskich produkcji znalazło się w oficjalnej selekcji Festiwalu Filmów Animowanych Anima w Brukseli. Oprócz pełnometrażowej animacji Mariusza Wilczyńskiego „Zabij to i wyjedź z tego miasta”, są to krótkie metraże: „Plantarium” Tomka Duckiego, „Psie pole” Michaliny Musialik, „Marbles” Natalii Spychały oraz „Oby ciebie nie nosiła ziemia” Rozalii Ogonowskiej. Większość z nich dofinansował PISF.

Festiwal Filmów Animowanych Anima w Brukseli to jedno z najważniejszych europejskich wydarzeń poświęconych animacji. Jego 40. edycja odbędzie się w dniach 12-21 lutego br. W programie znajduje się pięć sekcji konkursowych oraz pięć oficjalnych selekcji. Częścią festiwalu jest także wydarzenie Futuranima dla profesjonalistów z branży. Całość odbędzie się w formule online na platformie Anima Online: https://online.animafestival.be 

Wśród ośmiu pełnometrażowych animacji znalazł się film Mariusza Wilczyńskiego „Zabij to i wyjedź z tego miasta”. Zdobywca Złotych Lwów na 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych, ma na swoim koncie główną nagrodę 44. Międzynarodowego Festiwalu Animacji w Ottawie oraz nagrodę Międzynarodowej Federacji Krytyków Filmowych FIPRESCI na 58. Viennale. Został też uhonorowany wyróżnieniem jury 44. Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy, wygrał 11. Festiwal Cine Al Este de Lima w Peru oraz uzyskał odznaczenie TIFF Industry Selects. Będzie starać się o nominację do Oscara w kategorii Pełnometrażowy Film Animowany.

Bohater filmu, uciekając przed rozpaczą po utracie bliskich, ukrywa się w bezpiecznej krainie wspomnień, gdzie czas stoi w miejscu, a wszyscy jego bliscy żyją. Z biegiem lat miasto rozwija się w jego wyobraźni. Pewnego dnia bohaterowie i idole z dzieciństwa znani z literatury i kreskówek, którzy w świadomości kolejnych pokoleń są wiecznie młodzi, przybywają nieproszeni. Kiedy bohater odkrywa, że ​​wszyscy się zestarzeli, a wieczna młodość nie istnieje, postanawia wrócić do prawdziwego życia.

„Plantarium”

Autorem scenariusza jest polsko-węgierski reżyser Tomek Ducki. Jego film był już prezentowany na Warszawskim Festiwalu Filmowym, Krakowskim Festiwalu Filmowym, a także na ANIMATORZE, Etiuda&Anima oraz festiwalach na Słowenii i w Kolumbii.

W ciemnej jaskini znajduje się niezwykły ogród uprawiany przez samotnego mężczyznę. Pewnego dnia, podczas przycinania roślin ogrodnik znajduje w doniczce małego chłopca. Jego paznokcie są długie niczym dzikie pędy.

„Psie pole”

Obraz w reżyserii i do scenariusza Michaliny Musialik – studentka filmu animowanego i efektów specjalnych na Wydziale Operatorskim w PWSFTViT w Łodzi, to produkcja Fumi Studio.

Historia rozpoczyna się leniwym porankiem pewnej starszej kobiety, która szykując się do wyprowadzenia swoich dwóch psów na spacer, upada na podłogę i już nie wstaje. Zwierzęta pozostają w domu zdane tylko na siebie…

„Marbles”

Reżyserką oraz autorką scenariusza animacji jest Natalia Spychała, a wyprodukowana została przez Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną w Łodzi. Obraz zdobył już specjalne wyróżnienie na słoweńskim Stoptrik Film Festival, a także wygrał ReAnima – Bergen International Animation Festival w Norwegii.

Hipnotyzujące wahadło wprowadza w ruch swoisty mechanizm. Fragmentarycznie pojawiająca się postać, przestrzeń oraz różnego rodzaju przedmioty łączą się w rytmiczny układ wzajemnych zależności. Dźwięk przeplata się z obrazem tworząc muzykę powtarzających się zdarzeń. Co jest skutkiem, a co przyczyną? Animacja poklatkowa wykonana nitkami na pokrytym wazeliną szkle. 

„Oby ciebie nie nosiła ziemia”

To animacja na celuloidzie, w której każdy obraz został namalowany ręcznie farbą akrylową. Jej autorką jest Rozalia Ogonowska z Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu. Przedstawia smutną historię miłosną inspirowaną polską pieśnią ludową. Zdradzona dziewczyna postanawia popełnić samobójstwo z powodu małżeństwa swojego ukochanego.

05.02.2021