Polska obecność na festiwalu w Stuttgarcie

Pięć polskich produkcji znalazło się w konkursach Stuttgart International Festival of Animated Film. Są to krótkometrażowe animacje: „Jestem tutaj” Julii Orlik, „Psie Pole” Michaliny Musialik, „Marbles” Natalii Spychały, „Świątynia Ukwiału” Justyny Pazdan oraz „Odpływ” Kasi Nalewajki. Tegoroczna edycja festiwalu odbędzie się w trybie online, w dniach 4-9 maja (Live Programme) oraz 3-16 maja (Media Library).

W Konkursie Międzynarodowym znalazły się dwie polskie produkcje. Pierwszą z nich jest film „Psie pole” w reżyserii Michaliny Musialik, studentki filmu animowanego i efektów specjalnych na Wydziale Operatorskim w PWSFTViT w Łodzi. Obraz, który wyprodukowało Fumi Studio był już prezentowany na Festiwalu Filmów Animowanych Anima w Brukseli. Historia przedstawiona w filmie rozpoczyna się leniwym porankiem pewnej starszej kobiety, która szykując się do wyprowadzenia swoich dwóch psów na spacer upada na podłogę i już nie wstaje. Zwierzęta pozostają w domu zdane tylko na siebie…

„Psie pole” (fot. mat. prasowe)

Drugi film w Konkursie Międzynarodowym to „Jestem tutaj” Julii Orlik (znalazł się również w sekcji Young Animation Award). Studentka Szkoły Filmowej w Łodzi jest zarówno autorką scenariusza, jak i reżyserką animacji. Obraz zdobył już nagrodę w kategorii Best Student Short na festiwalu Kaboom Animation Festival w Holandii. Wcześniej otrzymał też Grand Prix na festiwalach: PÖFF Shorts w Estonii oraz polskim Etiuda&Anima, a także I Nagrodę w konkursie francuskiego Nice Short Film Festival i statuetkę Złotego Gołębia na niemieckim DOK Leipzig. Ponadto animacji przyznano specjalne wyróżnienie na Krakowskim Festiwalu Filmowym i Nagrodę Publiczności na festiwalu ANIMATOR w Poznaniu.

Film opowiada historię małżeństwa, w którym starszy mężczyzna opiekuje się swoją sparaliżowaną żoną. Mimo podeszłego wieku i własnych problemów ze zdrowiem stara się ze wszystkich sił, aby ulżyć jej w cierpieniach. Pomaga mu córka, która usiłuje pogodzić zajmowanie się matką z pracą w szpitalu oraz swoim życiem rodzinnym. Każde z nich ma odmienne poglądy na to jak powinna wyglądać opieka nad chorą co prowadzi do wielu sprzeczek.

Young Animation Award

W sekcji Young Animation znalazły się także filmy „Marbles” oraz „Świątynia Ukwiału”. Reżyserką oraz autorką scenariusza pierwszej z animacji jest Natalia Spychała. Film został wyprodukowany przez Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną w Łodzi. Obraz zdobył już specjalne wyróżnienie na słoweńskim Stoptrik Film Festival, a także wygrał ReAnima – Bergen International Animation Festival w Norwegii. Znalazł się również w oficjalnej selekcji Kaboom Animation Festival w Holandii oraz Festiwalu Filmów Animowanych Anima w Brukseli.

Hipnotyzujące wahadło wprowadza w ruch swoisty mechanizm. Fragmentarycznie pojawiająca się postać, przestrzeń oraz różnego rodzaju przedmioty łączą się w rytmiczny układ wzajemnych zależności. Dźwięk przeplata się z obrazem tworząc muzykę powtarzających się zdarzeń. Co jest skutkiem, a co przyczyną? Animacja poklatkowa wykonana nitkami na pokrytym wazeliną szkle. 

Z kolei krótkometrażowy film „Świątynia Ukwiału” to dzieło Justyny Pazdan, która jest autorką scenariusza, reżyserką oraz odpowiadała za jego montaż. Animacja została wyprodukowana przez Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną w Łodzi. Obraz, oprócz udziału w festiwalu w Stuttgarcie, będzie również prezentowany w sekcjach konkursowych Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy. 

„Świątynia Ukwiału” to autorska interpretacja podmorskiego świata, w której twórca zaprasza do uczestnictwa w relaksującej sesji. Żyjące w specyficznym środowisku organizmy głębinowe wykształciły nietypowe formy i właściwości. Obserwując je można odnieść wrażenie, że oglądamy nieziemski, baśniowy świat marzeń sennych.

Trickstar Nature

W sekcji Trickstar Nature pokazany zostanie krótkometrażowy film animowany „Odpływ” w reżyserii Kasi Nalewajki. To metaforyczna opowieść o Krabie Korneliuszu, dla którego zetknięcie się z dziwnym pasożytem doprowadza do zaburzeń osobowości, które okazują się niezwykłym i najważniejszym doświadczeniem w jego życiu.

Reżyserka otrzymała specjalne wyróżnienie Centrum Technologii Audiowizualnych podczas Stop Motion Forum Animarkt w Łodzi. Producentem filmu jest Studio Filmowe Anima-Pol oraz Centrum Technologii Audiowizualnych.

„Odpływ” (fot. mat. prasowe)

Więcej informacji o festiwalu w Stuttgarcie pod linkiem: itfs.de/en

29.04.2021