Polski projekt z nagrodą na festiwalu w Annecy

Współfinansowany przez PISF projekt filmu „Rajskie Ptaki” Tomka Duckiego zdobył nagrodę NEF Animation Prize na Międzynarodowym Festiwalu Filmów Animowanych w Annecy. Przyznawana za najlepszy pitching wśród filmów krótkometrażowych, umożliwi reżyserowi wzięcie udziału w międzynarodowych warsztatach we Francji, podczas których będzie rozwijany projekt filmu. 

W opisie fabuły filmu czytamy: w bezkresnej nicości, na środku pustej przestrzeni żyje niewielkie stado ptaków tworzące swoje terytorium za pomocą wypróżniania się. Pewnego dnia na wyspie stworzonej ze swoich odchodów znajdują tajemniczego, gumowego buta posiadającego magiczną moc. Sprawia on, że można więcej wydalać i ekspansja lądu staje się szybsza i łatwiejsza. Prowadzi to jednak do podziału w grupie, co powoduje większe problemy i jeszcze większe… odchody.

Reżyser Tamas Ducki jest również autorem scenariusza filmu. Za projekty plastyczne odpowiada Gina Thorstensen (Norwegia), za muzykę Jean-Marc Petsas (Wielka Brytania), a producentem wykonawczym jest Ewelina Gordziejuk. Film produkuje EGoFILM w koprodukcji z Paris+Hendzel Co.

O reżyserze

Tamas Ducki to węgiersko-polski designer i reżyser animacji. Urodzony w Budapeszcie w 1982 r., studiował i pracował na Węgrzech, we Francji, Irlandii i Wielkiej Brytanii. Od 12 lat mieszka w Polsce, gdzie współpracuje z lokalnymi artystami oraz studiami filmowymi. Jego najbardziej znanymi dziełami są filmy krótkometrażowe „Łaźnia”, „Plantarium” oraz „Linia życia”, za które otrzymał ponad 45 nagród i wyróżnień na festiwalach w kraju i za granicą, w tym nominację do Cartoon d’Or. Na swoim koncie posiada teledyski dla takich twórców jak Basement Jaxx, Bas Astral x Igo, ZHU, LCAW & Sophie Ellis-Bextor czy Bipolar Sunshine.

Jego charakterystyczny styl czerpie zarówno z polskiej jak i węgierskiej szkoły animacji oraz projektowania plakatów. W swoich pracach stawia na eksperymentowanie z fakturami i kolorem, wykorzystując w tym celu mieszane techniki animacji od CGI do gliny, akwareli, atramentu i drewna.

23.06.2021