Polskie debiuty 2011

Od wczoraj można kupić najnowsze DVD działające przy SFP Studia Munka „Polskie Debiuty 2011″. To już piąta edycja wydawnictwa prezentującego zrealizowane w ramach programów „30 Minut”, „Pierwszy Dokument” i „Młoda Animacja”, krótkie filmy młodych twórców.

 

„Polskie Debiuty 2011″ to okazja zapoznania się z młodym polskim kinem. Kolekcja trzech płyt zawiera 15 krótkich metraży – 7 fabuł, 5 dokumentów i 3 animacje, z których wiele spotkało się już z uznaniem polskiej i międzynarodowej festiwalowej publiczności i otrzymało nagrody.

 

Wśród nich – zdobywca głównej nagrody Golden Apricot, na 8. Golden Apricot Film Festiwal w Armenii – „Glasgow” Piotra Subbotko, wyprodukowany wspólnie z Wajda Studio. To historia 12-letniego Damiana, który wierzy, że jego ojcem jest znany piłkarz Celtic Glasgow.

 

Zainspirowana „Kołysanką” Krzysztofa Komedy, animacja Jarosława Konopki „Underlife” jak do tej pory może pochwalić się aż trzema nagrodami przywiezionymi z Los Angeles New Wave International Film Festiwal: Secondo Place Winner, Best Directing oraz Best Animated Visual.

 

„Zagraj ze mną” w reżyserii Rafała Skalskiego to historia Pawła i Hani, przeżywających pierwszy kryzys małżeński. Dziewczyna, uciekając od problemów wciąga się w grę komputerową, w której stworzyła faceta doskonałego – Lucjana. W roli Hani Patrycja Soliman, której – w roli idealnego Lucjana – partneruje Rafał Maćkowiak.

 

Z kolei „Konfident” Rafała Kapelińskiego jest refleksyjną komedią o współczesnej Polsce, którą zainspirowały wydarzenia mające miejsce w najbliższym otoczeniu reżysera po opublikowaniu tzw. listy Wildsteina.

 

W „Popatrz na mnie” Katarzyny Jungowskiej, w główną rolę zapracowanego lekarza wcielił się Maciej Stuhr, obok którego, w tej intrygującej i plastycznie opowiedzianej historii o poszukiwaniu uczuć, zobaczymy także Izabelę Kunę i Ewę Szykulską.

 

„Klajmax” Grażyny Treli, historia ukrywającej kalectwo Weroniki to opowieść o miłości graniczącej z obsesją i samotności.

 

Natomiast „Portret z pamięci” Marcina Bortkiewicza jest subtelnym studium rodziny opiekującej się chorą na Alzheimera babcią.

 

Zrealizowana przez Monikę Jordan-Młodzianowską „Wielkanoc” opowiada historię Lilki i Kornela, których z drogi na Mazury zawraca na święta do rodzinnego domu, wieść o samobójstwie babci Czesi.

 

Listę dokumentów otwiera „Mój tata Lazaro” – zapis egzotycznej wyprawy 23-letniej Żakliny na Kubę. Dziewczyna zamierza spotkać się z ojcem, którego zna właściwie tylko ze zdjęć.

 

„Konkurs” Jakuba Cumana to dokumentalna obserwacja eliminacji Konkursu Chopinowskiego, natomiast „Przyjęcie” Macieja Bochniaka prezentuje młodych ludzi zebranych na długich i mrocznych korytarzach pewnej poważnej instytucji, czekających na swoje pięć minut.

 

„Za czapkę gruszek” Dominiki Montean, film nagrodzony za „przypomnienie prawdziwych wartości sportu” na II Festiwalu Filmu i Sportu w Wałczu to portret przyjaźniących się od sześćdziesięciu lat dawnych hokeistów z jednej drużyny, którzy teraz tworzą grupę nauki hokeja dla ośmiolatków.

 

„Niebo” Jana P. Matuszyńskiego to obserwacja ciężko chorego 38-letniego Roberta, który teraz ma wreszcie czas na realizację marzeń – maluje ikony.

 

Na płytach znalazły się również animacje. „Na św. Wincentego” Stanisława Furmana to makabryczna, ale pełna humoru „wideokaseta” z imprezy na cmentarzu. „Noise” Przemysława Adamskiego to audiowizualny projekt ukazujący grę wyobraźni prowokowanej dźwiękiem, który powstał przy udziale Tomasza Stańko.

05.08.2011