Polskie dokumenty muzyczne na Krakowskim Festiwalu Filmowym

Współfinansowany przez PISF film dokumentalny „Ula” Agnieszki Iwańskiej zostanie zaprezentowany w międzynarodowym konkursie DocFilmMusic podczas Krakowskiego Festiwalu Filmowego. W tej samej sekcji znalazł się również polski dokument „Żegnam cię, mój świecie wesoły” (reż. Joo Joostberens). 63. Krakowski Festiwal Filmowy odbędzie się w kinach od 28 maja do 4 czerwca oraz online w dniach 2-18 czerwca br.

Najlepsze muzyczne filmy dokumentalne z całego świata przyciągają nie tylko kinomanów, ale także fanów dźwięków i widzów otwartych na niezwykłe muzyczne odkrycia. Tym razem w programie DocFilmMusic znajdą się dwie polskie produkcje: fascynujący portret ikony jazzu – Urszuli Dudziak oraz opowieść o poszukiwaniach tradycyjnych pieśni o śmierci.

Krakowski Festiwal Filmowy jest na ekskluzywnej liście wydarzeń kwalifikujących do Oscara w kategoriach film krótkometrażowy (fabuła, animacja, dokument) oraz pełnometrażowy film dokumentalny, a także rekomenduje do Europejskiej Nagrody Filmowej w tych samych kategoriach. Wydarzenie realizowane jest przy wsparciu finansowym m.in. Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Współorganizatorem festiwalu jest Stowarzyszenie Filmowców Polskich, a głównym organizatorem Krakowska Fundacja Filmowa.

„Ula” i „Żegnam cię, mój świecie wesoły”

Urszula Dudziak to czołowa postać jazzowej wokalistyki, która w latach 70. szturmem zdobyła sławę za oceanem. Nagrała ponad 50 płyt. Występowała i przyjaźniła się z największymi jak: Krzysztof Komeda, Bobby McFerrin, Herbie Hancock, Nina Simone czy Sting. Jej życie to gotowy scenariusz na film. W dokumencie „Ula” Agnieszki Iwańskiej, za pomocą unikatowych materiałów archiwalnych, sama snuje fascynującą opowieść o tym jak smakują spełniające się marzenia i jaka jest ich cena. Za i przed kamerą towarzyszą jej Michał Urbaniak, Jerzy Kosiński i wiele innych niezwykłych postaci. A wszystko to przy dźwiękach najwspanialszej muzyki jazzowej.

„Żegnam cię, mój świecie wesoły” (reż.  Joo Joostberens) to historia niezwykłego projektu muzyczno-antropologicznego zgłębiającego znaczenie śmierci i żałoby. Muzycy znani ze składów takich jak: Pustki czy Kult wyruszają w podróż przez polskie wsie w poszukiwaniu tradycyjnych pieśni pogrzebowych. Efektem jest nie tylko fantastyczny album, w nagraniu, którego wzięli udział m.in. Vito Bambino, Michał Szpak, czy Matylda Damięcka, ale także przełamanie tabu w motywach muzyki popularnej w przystępny i pełen szacunku sposób. Bohaterowie filmu ratują polskie pieśni ludowe przed zapomnieniem, poruszając niezwykle ważny i trudny temat. Na ekranie zobaczymy po raz ostatni Barta Sosnowskiego, który zmarł nagle w trakcie realizacji filmu.

21.03.2023