Polskie dokumenty na festiwalu Visions du Reel

Współfinansowane przez PISF dokumenty „Silent Love” Marka Kozakiewicza oraz „Stado” Moniki Koteckiej i Karoliny Poryzały będą miały swoją światową premierę podczas festiwalu Visions du Reel. Pierwsza produkcja znalazła się w sekcji Latitude, a druga w prestiżowym konkursie Grand Angle. Ten najważniejszy festiwal filmów dokumentalnych na świecie odbędzie się w dniach 7-14 kwietnia br. w Nyon w Szwajcarii.

„Silent Love” to subtelna i czuła opowieść o sile rodziny, o przyjmowaniu nowych ról i redefiniowaniu starych; o tym, że mając odwagę kochać, musimy zmierzyć się ze swoimi lękami. – Każdy z bohaterów mojego filmu jest inny, zarówno wizualnie, jak i charakterologicznie. Każdy mierzy się z innymi problemami. Każdy ma do przeskoczenia inne przeszkody – mówi reżyser i operator filmu, Marek Kozakiewicz.

Po śmierci mamy, 35-letnia Agnieszka decyduje się wziąć pod opiekę swojego nastoletniego brata Miłosza. Zaczyna pełnić rolę zarówno jego mamy, jak i taty. Musi udowodnić przed sądem i urzędnikami, że nadaje się na prawnego opiekuna dla swojego brata. Jest jednak coś, co przed nim ukrywa — to jej wieloletnia relacja z Mają. Na naszych oczach buduje się nowa, niekonwencjonalna rodzina w konserwatywnym otoczeniu małej, polskiej wsi.

Ekipa filmu

Reżyserem, autorem zdjęć i operatorem dźwięku do filmu „Silent Love” jest Marek Kozakiewicz. Za montaż odpowiedzialne były Anna Garncarczyk i Agata Cierniak, muzykę do filmu skomponował Bartosz Bludau, za udźwiękowienie odpowiada Mateusz Adamczyk, a Jarek Sterczewski zajął się postprodukcją obrazu.

Obraz jest polsko-niemiecką koprodukcją. Producentką i kierowniczką produkcji filmu jest Agnieszka Skalska z Koi Studio, a koproducentami Fundacja Lekko Films, Alex Tondowski z Tondowski Films oraz MDR/Arte. Dokument brał udział w Doc Lab Poland w sekcji Docs To Start oraz w warsztatach ZagrebDoxPro w ramach festiwalu filmów dokumentalnych ZagrebDox 2020. Otrzymał też Doc Accelerator Prize podczas marketu festiwalu filmowego Dok Leipzig 2019.

„Stado”

Zawodniczki z żeńskiego amatorskiego klubu woltyżerki Wolteo stają przed szansą wejścia do kadry narodowej. Podejmują to przytłaczające i kosztowne wyzwanie. Trzy dziewczyny, każda w innym wieku, aby osiągnąć wspólny cel, muszą zmierzyć się ze swoimi słabościami. Napięcie rośnie z treningu na trening. Wejście na poziom zawodowy oznacza znacznie wyższe wymagania i idący za nimi stres, a ciągłe pobłażanie sobie odbiera siłę grupie. Czy nazywające siebie „stadem” zawodniczki wytrwają w walce o wspólne marzenie? Czy poświęcą indywidualne ambicje, by stać się profesjonalnym zespołem?

To pełnometrażowy dokument o tym, czym jest prawdziwa przyjaźń, duch zespołowy i o tym, że czasem sama droga, nawet wyboista, może okazać się cenniejsza niż cel sam w sobie. Za scenariusz do filmu odpowiadają Karolina Poryzała i Monika Kotecka, za montaż Milenia Fiedler i Katarzyna Boniecka, a za produkcję Agnieszka Wasiak. Autorką zdjęć jest Monika Kotecka, a za muzykę odpowiedzialni są Aleksandra Kotecka i Tomasz Wierzbowski. Obraz jest produkcji Lava Films, HBO Max w koprodukcji ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich, Studiem Munka oraz Fotosynteza Krzysztof Kuczyk.

„Lombard” i „Pisklaki”

Z kolei w sekcji Doc Alliance pokazany zostanie dokument „Lombard” Łukasza Kowalskiego, a na wydarzeniu branżowym VDR Market – „Pisklaki” Lidii Dudy. Ona dofinansował Polski Instytut Sztuki Filmowej.

17.03.2022