Polskie dokumenty w konkursie

9 grudnia Sudance Institute ogłosił listę filmów krótkometrażowych, które zakwalifikowały się do konkursu styczniowej edycji festiwalu Sundance. Już za miesiąc o nagrodę dla najlepszego filmu krótkometrażowego powalczą dwa filmy współfinansowane przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej: „Punkt wyjścia” Michała Szcześniaka i „Obiekt” Pauliny Skibińskiej.

 

Festiwal Sundance jest jednym z najważniejszych przedsięwzięć propagujących kino niezależne na świecie. Co roku do selekcji festiwalu napływa ponad 11 tysięcy zgłoszeń. Konkursowy program  obejmuje filmy fabularne i dokumentalne zarówno w kategorii pełno jak i krótkometrażowej. W programie pozakonkursowym Sundance prezentuje filmy w stałych sekcjach New Frontier, Spotlight czy Park City at Midnight a także zainicjowanym pięć lat temu programie NEXT, poświęconemu filmom zrealizowanym przy ekstremalnie niskim budżecie.

Polskie dokumenty wśród najlepszych

W tym roku do sekcji krótkometrażowej nadesłano 8 061 zgłoszeń z całego świata. Zrealizowane w Studiu Munka „Punkt wyjścia” Michała Szcześniaka oraz „Obiekt” Pauliny Skibińskiej znalazły się w grupie 18 filmów zaakceptowanych do konkursu krótkometrażowych filmów dokumentalnych. Polskie filmy o nagrodę powalczą m.in. z filmami z USA, Wielkiej Brytanii i Australii.

Polskie filmy w programie Sundance

„Punkt wyjścia” oraz „Obiekt” to kolejne polskie filmy, które w ciągu ostatnich lat zostają wybrane do krótkometrażowej sekcji konkursowej festiwalu. Współfinansowany przez PISF film „Gwizdek” Grzegorza Zaricznego wygrał konkurs filmów krótkometrażowych Festiwalu Sundance w roku 2013. Podczas tej samej edycji nagrodę za najlepsze zdjęcia dla filmu zrealizowanego poza USA otrzymał Michał Englert za zdjęcia do filmu „Nieulotne” Jacka Borcucha.

 

Polskę na Sundance w 2012 roku reprezentowały fabularne „Opowieści z chłodni” Grzegorza Jaroszuka. Warto także wspomnieć, że w 2011 roku dokumentalny krótki metraż „Poza zasięgiem” Jakuba Stożka zdobył na amerykańskim festiwalu specjalne wyróżnienie, natomiast w 2010 na Sundance pokazano dwa krótkie filmy fabularne – „Echo” Magnusa von Horna, a także zrealizowane w koprodukcji ze Szwecją „Urodziny” Jenifer Malmqvist oraz film „Wszystko, co kocham” Jacka Borcucha. 

Film o dawaniu drugiej szansy

Bohaterką „Punktu wyjścia” jest Aneta, młoda kobieta, która stoi przed możliwością zwolnienia warunkowego z odbywanej przez nią kary za morderstwo. Poznając bohaterkę widzimy jednak ciepłą osobę, która pracuje w domu spokojnej starości opiekując się m.in. ciężko chorą panią o imieniu Hela. 

 

Po projekcji w warszawskim kinie Kultura reżyser opowiadał o kłopotach towarzyszących realizacji projektu, znalezieniu właściwej bohaterki oraz niepewności związanych z zakończeniem i tym czy prokurator zgodzi się na skrócenie odbywania kary przez bohaterkę. – To było już ósme więzienie, które odwiedzałem, spieszyłem się na pociąg do Warszawy, kiedy kierownik więzienia poprosił mnie żebym jeszcze chwileczkę zaczekał i kogoś poznał – mówił Michał Szcześniak. – Gdybym nie miała błędnie wystawionej przepustki to byśmy się wtedy nie spotkali – mówiła podczas prezentacji bohaterka dokumentu.

 

Współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej film wyprodukowało w ramach cyklu „Pierwszy dokument” Studio Munka. Koproducentem filmu jest Studio Filmowe N. „Punkt wyjścia” nagrodzono dotychczas m.in. na 33. edycji Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” (Najlepszy Dokumentalny Film Krótkometrażowy) oraz podczas 22. Camerimage (Złota Żaba w Konkursie Krótkometrażowych Filmów Dokumentalnych).

Światowa premiera „Obiektu”

Współfinansowany przez PISF – Polski Instytut Sztuki Filmowej „Obiekt” Pauliny Skibińskiej w Sundance będzie miał swoją światową premierę – to pierwszy festiwal najnowszego dokumentu Studia Munka-SFP. Reżyserka nie przypuszczała, że uda się im zakwalifikować do konkursu: – Byłam zaskoczona. Wydawało mi się, że Sundance woli tematy społeczne, dokumenty oparte na dialogu lub komentarzu. Nasz film jest bardzo formalny, nie ma tam ani jednego słowa. W filmie pokazano akcją poszukiwawczą, rozgrywającą się w przestrzeni dwóch światów – na lodowej pustyni oraz pod wodą. Film jest opowiadany z punktu widzenia ekipy ratunkowej, nurka wkraczającego do podlodowego świata oraz zwykłych ludzi, oczekujących na brzegu. Autorem zdjęć do dokumentu jest Jakub Stolecki, a koproducentem filmu Studio PUK.

 

Sundance 2015 potrwa od 22 stycznia do 1 lutego. Więcej informacji na temat festiwalu, a także pełna lista filmów konkursowych jest już dostępna na www.sundance.org.

 

Marta Sikorska, Magdalena Wylężałek

10.12.2014