Polskie filmy na festiwalu Nowe Horyzonty

Aż 13 pełnometrażowych polskich produkcji znalazło się w programie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty. Wydarzenie we Wrocławiu otworzą nowe filmy Jerzego Skolimowskiego „IO” i Agi Woszczyńskiej „Cicha ziemia”, a zamknie „Silent Twins” Agnieszki Smoczyńskiej. W Konkursie Międzynarodowym jest jeden polski obraz – to „Nie zgubiliśmy drogi” (reż. Anka Sasnal, Wilhelm Sasnal). Ponadto widzowie zobaczą nowy film Tomasza Wasilewskiego „Głupcy” czy „Słonia” Kamila Krawczyckiego. Najwięcej, bo aż sześć polskich produkcji („Braty”, „Iluzja”, „Lampart z Ankary”, „Matecznik”, „Pamfir” i „Koniec świata w dolinie łez”) zawiera sekcja Odkrycia. 22. edycja festiwalu, który dofinansował PISF odbędzie się w dniach 21-31 lipca, a do 7 sierpnia potrwa część online.

Film Jerzego Skolimowskiego „IO” (angielski tytuł „EO”) to laureat Nagrody Jury Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes, który miał tam swoją światową premierę. Ta polsko-włoska koprodukcja to historia prostego osiołka, w coraz bardziej zawiłej rzeczywistości. Przekazywane z rąk do rąk zwierzę spotyka na swej drodze zarówno ludzi dobrych, jak i złych. Historia jest filmową alegorią, a tytuł filmu nawiązuje do dźwięku, jaki wydają osły.

Współautorką scenariusza, obok Jerzego Skolimowskiego, jest Ewa Piaskowska. Autorami zdjęć są: Michał Dymek, Michał Englert i Paweł Edelman, kierownikiem produkcji Tomasz Morawski, a za montaż odpowiedzialna jest Agnieszka Glińska. W obsadzie filmu znaleźli się m.in. Lorenzo Zurzolo, Sandra Drzymalska, Mateusz Kościukiewicz i Tomasz Organek.

„IO” (angielski tytuł „EO”)

„Cicha ziemia”

Bohaterami filmu są Anna i Adam, którzy wynajmują wakacyjny dom na słonecznej włoskiej wyspie. Na miejscu okazuje się, że wymarzona willa nie spełnia ich oczekiwań, a wyspa boryka się z brakiem wody. Obecność wynajętego do naprawy basenu robotnika rozpocznie nieoczekiwany łańcuch niepokojących zdarzeń. W pozornie zgodnym małżeństwie do głosu dojdą mroczne instynkty i głęboko skrywane emocje. 

Autorami scenariusza do filmu są Aga Woszczyńska i Piotr Litwin, a zdjęć – Bartosz Świniarski. Za montaż odpowiada Jarosław Kamiński, a za produkcję: Agnieszka Wasiak z Lava Films, Giovanni Pompili z włoskiego Kino Produzioni i Jordi Niubo z czeskiego i/o post. Film. W rolach głównych występują Agnieszka Żulewska i Dobromir Dymecki, którym partnerują: Jean Marc Barr, Alma Jodorowsky i Marcello Romolo.

„Cicha ziemia” (fot. mat. pras.)

„Silent Twins”

Z kolei nowy film Agnieszki Smoczyńskiej to prawdziwa historia June i Jennifer Gibbons – czarnoskórych bliźniaczek, które będąc dziećmi, umilkły dla świata zewnętrznego. Jednocześnie w odosobnieniu swojego pokoju prowadziły kreatywny dialog literacki, jednak „z czasem ich relacja przerodziła się w toksyczny związek – niebezpieczny zarówno dla nich, jak i dla ich otoczenia”.

Anglojęzyczny film jest polsko-brytyjską koprodukcją, dystrybuowaną na świat przez Focus Features. W rolach głównych w filmie występują: Letitia Wright i Tamara Lawrance. Za produkcję „Silent Twins” odpowiadają Klaudia Śmieja-Rostworowska i Bogna Szewczyk (Madants), a także Ewa Puszczyńska (Extreme Emiotions). Muzykę skomponowali Marcin Macuk oraz Zuzanna Wrońska. Autorem zdjęć jest Jakub Kijowski, a montażystką – Agnieszka Glińska. Scenariusz Andrei Seigel jest adaptacją książki „The Silent Twins” autorstwa Marjorie Wallace. Polskim dystrybutorem filmu jest Gutek Film.

„Silent Twins” (fot. mat. pras.)

„Nie zgubiliśmy drogi”

Film w reżyserii Anki Sasnal i Wilhelma Sasnala zostanie zaprezentowany w Konkursie Międzynarodowym, w którym główną nagrodą jest Grand Prix. O tym, kto je zdobędzie zdecyduje pięcioosobowe jury w składzie: Agata Buzek, Michel Franco, Radu Jude, Nadav Lapid oraz Sandra Wollner. Główne role w filmie „Nie zgubiliśmy drogi” grają Agnieszka Żulewska, Andrzej Konopka i Oskar Hamerski, którym partnerują: Małgorzata Zawadzka, Roman Gancarczyk i Małgorzata Hajewska. Autorką scenariusza jest Anka Sasnal, a zdjęć jest Wilhelm Sasnal. Film powstał w firmie Balapolis, a jego producentkami są Agata Szymańska i Magdalena Kamińska.

Ewa – główna bohaterka filmu „Nie zgubiliśmy drogi” jest tłumaczką. Udziela prywatnych lekcji angielskiego. Pewnego dnia dostaje przesyłkę od swojego byłego partnera Eryka. Mężczyzna wysyła jej zeszyt – notatnik z podróży, której celem jest niezwykłe Płonące Jezioro. W jej trakcie Eryk z towarzyszącym mu przyjacielem Olle zatrzymują się u Anny i Romana, w ich willi położonej w lesie. Para wiedzie szczęśliwe życie, wychowując dziecko i spędzając czas na słuchaniu muzyki i czytaniu książek. Z dnia na dzień wyruszenie w dalszą drogę wydaje się coraz mniej prawdopodobne, a cel coraz mniej realny. Ewa czytając zapiski sama postanawia wyjechać, odnaleźć miejsca i ludzi opisanych w notatniku.

„Nie zgubiliśmy drogi” (fot. mat. pras.)

„Głupcy”

Bohaterami nowego filmu Tomasza Wasilewskiego („Płynące wieżowce” i „Zjednoczone stany miłości”), który na festiwalu zostanie zaprezentowany w ramach sekcji Pokazy Galowe – są Marlena (Dorota Kolak) i Tomasz (Łukasz Simlat), którzy ukrywają się przed światem w małym nadmorskim miasteczku, gdzie od lat tworzą szczęśliwy związek. Ich misternie utkana codzienność powoli zaczyna się rozpadać, kiedy wbrew woli Tomasza, Marlena pozwala, aby jej syn z nimi zamieszkał. Kiedy przeszłość wraca do nich z pełną mocą, będą musieli na nowo zdefiniować swoją miłość, wybory i życie.

Film powstał w koprodukcji polsko-rumuńsko-niemieckiej. Produkuje go Ewa Puszczyńska (Extreme Emotions), a koproducentami są Ada Solomon z rumuńskiej microFilm i Jamila Wenske z niemieckiego Achtung Panda. Za zdjęcia do „Głupców” odpowiada rumuński operator Oleg Mutu, a za scenografię: Katarzyna Sobańska i Marcel Sławiński. Obok Doroty Kolak i Łukasza Simlata występują: Katarzyna Herman, Marta Nieradkiewicz i Tomasz Tyndyk.

„Głupcy” (fot. mat. pras.)

„Słoń”

Polską premierę na Nowych Horyzontach w sekcji Pokazy Specjalne będzie mieć film „Słoń” w reżyserii Kamila Krawczyckiego. To historia Bartka (22), który prowadzi małe gospodarstwo na Podhalu. Kiedy opuścił ich ojciec, jego matka się załamała i wówczas to on musiał zostać głową rodziny. Pewnego dnia umiera ich sąsiad i jego syn Dawid (32) przyjeżdża na pogrzeb. Bartek fascynuje się Dawidem i jego beztroską. Pierwsza miłość zmusza go do podjęcia decyzji, czy jest już gotowy, żeby sięgnąć po swoją wolność.

W obsadzie filmu znaleźli się m.in. Jan Hrynkiewicz, Ewa Skibińska, Paweł Tomaszewski, Wiktoria Filus i Ewa Kolasińska. Autorem zdjęć do filmu jest Jakub Sztuk, scenografii – Ewa Mroczkowska i Marcin Malisz, a kostiumów – Zofia Jocek. Film produkuje Jakub Mróz (Tongariro Releasing), a produkcją kierowała Katarzyna Staszczyk. Obraz jest współfinansowany przez PISF i powstaje w ramach PO Produkcja Filmowa Priorytet V: Produkcja filmów fabularnych pełnometrażowych – mikrobudżetowych „Pierwszy Film”.

„Słoń” (fot. mat. pras.)

„Braty”

Film Marcina Filipowicza zostanie we Wrocławiu zaprezentowany w sekcji Odkrycia. Jego bohater Filip ma siedemnaście lat, stoi u progu dorosłości, ale to jeszcze dzieciak, który kocha jeździć na deskorolce. Od zawsze żyje w cieniu starszego brata, który jest dla niego mentorem, a teraz wprowadza go w dorosłość. Bracia kilka miesięcy wcześniej stracili matkę i od tego momentu nic już nie jest takie samo. Ojciec, niegdyś świetny tata i mąż, to teraz ćpun, który pogrążony w żałobie zamyka się w swoim pokoju i dzięki narkotykom jest w stanie zapomnieć o cierpieniu. Filip wierzy, że kiedyś silne więzy rodzinne wrócą i będzie pięknie jak dawniej. Ale czasu nie się cofnąć. Życie intensywnie pcha do przodu. Ta historia dzieje się w świecie skateboardingu. Jej bohaterowie jeżdżą na deskorolce, dla zabicia nudy włóczą się po ulicach i palą gumę pierwszymi samochodami. Słuchają także muzyki. Dlatego muzyka jest niezwykle ważnym elementem filmu. W jednej ze scen będzie można zobaczyć podziemny koncert zespołu Syny.

W rolach głównych występują: Hubert Miłkowski (Filip), Sebastian Dela (Bartek), Marta Stalmierska (Klaudia), a postać ojca kreuje Cezary Łukaszewicz. Producentami filmu są Ewa Jastrzębska i Jerzy Kapuściński. Producentami liniowymi są Tomasz Hryniszyn i Artur Kotowski. Kierownictwo filmu spoczęło w rękach Aleksandry Musiał. Film „Braty” powstał na podstawie scenariusza Łukasza M. Maciejewskiego. Autorem zdjęć jest Mateusz Skalski, za scenografię odpowiadają Maria Dziewanowska-Kowalska i Jędrzej Kowalski, za kostiumy – Paulina Sieniarska, a za montaż Irek Grzyb. Film powstaje w koprodukcji z Canal+ Polska. Partnerami są: ATM System, Heliograf sp. z o. o., Grip 7, Yellowóz, DI Factory.

„Braty” (fot. mat. pras.)

„Iluzja”

Film to debiut fabularny Marty Minorowicz. Ta pełna tajemnic, przejmująca opowieść o sile ludzkiego ducha i odkrywaniu siebie na nowo, zostanie po raz pierwszy pokazana w sekcji Odkrycia. Grająca główną rolę Agata Buzek, która jest także jurorką na tegorocznym festiwalu Nowe Horyzonty, poprzez swoją naturalną duchowość i ezoteryczność, wprowadziła do filmu wyjątkowy klimat noir. 

Tajemniczość i napięcie w tym mystery dramacie potęgują zimowe klimaty polskiego wybrzeża, a szczególnie wyludnione nadmorskie krajobrazy uchwycone kamerą Pawła Chorzępy. Za muzykę odpowiada Jerzy Rogiewicz.

„Matecznik”

Podczas tegorocznej edycji Nowych Horyzontów odbędzie się premiera pełnometrażowego debiutu Grzegorza Mołdy zatytułowanego „Matecznik”. W opisie fabuły filmu czytamy: Warunkowo zwolniony z poprawczaka Karol przebywa w mieszkaniu treningowym. Objęty dozorem elektronicznym rozpoczyna swoje życie na nowo. W codziennym „treningu życia” może liczyć na pomoc Marty. Z czasem ich relacja, ściśle ujęta w ramy regulaminu, niebezpiecznie wymyka się poza paragrafy. Lekcje Marty stają się coraz bardziej niekonwencjonalne, a relacja z Karolem przeradza się w opartą na przemocy więź. 

W rolę kobiety wcieliła się Agnieszka Kryst, a partneruje jej Michał Zieliński. Scenariusz do filmu reżyser napisał wspólnie z Moniką Powalisz. Koncepcja wizualna została opracowana z niemiecką operatorką zdjęć Constanze Schmitt i scenografką Melą Melak. Za kostiumy odpowiada Małgorzata Fudala, a za charakteryzację – Anna Buttny. Kierownictwo produkcji objęła Aleksandra Orzechowska-Madejska. Producentem filmu jest Izabela Igel dla Harine Films, w koprodukcji z TVP i przy wsparciu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

„Matecznik” (fot. mat. pras.)

„Pamfir”

Koprodukcja czterech państw: Ukrainy, Polski, Francji i Chile zatytułowana „Pamfir” (reż. Dmytro Sukholytkyy-Sobchuk) zostanie zaprezentowana w sekcji Odkrycia. W głównych rolach wystąpili: Oleksandr Yatsentyuk, Stanislav Potiak i Solomiya Kyrylova. Producentami filmu są: Aleksandra Kostina (BOSONFILM), Laura Briand (LES FILMS D’ICI), Bogna Szewczyk, Klaudia Śmieja-Rostworowska (MADANTS) i Giancarlo Nasi (QUIJOTE FILMS). Za montaż „Pamfira” odpowiadał Nikodem Chabior. Film jest współfinansowany przez PISF.

W jego opisie czytamy: Zachodnia Ukraina, w przededniu tradycyjnego karnawału Malanka. Pamfir wraca do rodziny po miesiącach nieobecności. Wkrótce zostaje zmuszony do ponownego zderzenia się ze swoją burzliwą przeszłością, gdy jego jedyne dziecko rozpala pożar w domu modlitwy. Aby spłacić winę syna, Pamfir decyduje się na ryzykowną drogę z nieodwracalnymi konsekwencjami.

„Pamfir” (fot. mat. pras.)

„Koniec świata w dolinie łez”

W programie Nowych Horyzontów znalazła się również polsko-rumuńska koprodukcja dokumentalna – „Koniec Świata w Dolinie Łez”. Wyreżyserowany przez Jarosława Wszędybyła film opowiada o mieszkańcach rumuńskiej wioski Tichilesti, którzy żyją z dala od cywilizacji. Spokój tego miejsca związany jest z tragedią dziesiątek ludzi: Tichilești było bowiem miejscem, do którego przed laty wysyłano chorych na trąd.

W czasach komunizmu wioska została na rozkaz władz wymazana z map, a mieszkańcy mieli bezwzględny zakaz opuszczania jej terenu. Dziś żyje jeszcze tylko kilkoro z nich, ale miejscowość wciąż owiana jest złą sławą. Reżyser przygląda się codzienności, troskom i tęsknotom jej mieszkańców – ludzi czekających na nieuchronny koniec swojego własnego małego świata. 

Koproducentami filmu są: Parada Film, Telewizja Polska S.A., TV Romania, FixaFilm, Uni-Solo Studio. Producentami wiodącymi po stronie polskiej są Przemysław Miękinia i Magdalena Sztorc z firmy Before My Eyes.

„Koniec świata w dolinie łez” (fot. mat. pras.)

Retrospektywa Agnieszki Holland i krótkie metraże

W trakcie tegorocznej edycji Nowych Horyzontów zaprezentowane zostaną różne aspekty twórczości Agnieszki Holland w ramach pierwszej w Polsce, tak szerokiej retrospektywy dokonań autorki. W programie znajdzie się 18 tytułów ukazujących poszczególne etapy jej pracy twórczej – od wczesnych filmów z lat 70. po najnowsze dzieła. Agnieszka Holland będzie obecna podczas festiwalu i weźmie udział w spotkaniach z publicznością (w pierwszy weekend wydarzenia).

Z kolei wśród krótkich metraży, które zostaną zaprezentowane na festiwalu – są polskie produkcje takie jak: „Gruby melon” (reż. Kinga Pudełek), „Jutro nas tam nie ma” (reż. Olga Kłyszewicz), „Turbo Love” (reż. Alicja Jasina), „Skowyt” (reż. Bartosz Brzeziński), „Tego nie robi się kotu” (reż. Jan Gębski), „Stancja” (reż. Adrian Apanel), „Niewolnik” (reż. Grzegorz Piekarski), „Szereg syczący” (reż. Marcin Kluczykowski), „Figury niemożliwe i inne historie I” (reż. Marta Pajek), „Ostatni film przed końcem świata” (reż. Agnieszka Kalińska) i „Deserowy jamnik” (reż. Betina Bożek). Pełny program festiwalu zostanie podany 5 lipca.

13.06.2022